Общинският съвет на Бургас днес дискутира и ще подложи на гласуване проекта на Бюджет за 2022 г., изготвен от екипа на Община Бургас. Забавянето във внасянето на републиканския бюджет доведе до прецедент - общинският да бъде разглеждан през април. В момента по бюджета се изказват председателите на всички постоянни комисии, в които е бил разглеждан. От групата на БСП вече обявиха, че няма да подкрепят документа, но въпреки това Йордан Георгиев, който е председател на комисията по спорт, заяви, че за него той е доста ясен.
„Ще подкрепя предложеното в сферата на спорта, но няма да подкрепя целия бюджет“, заяви Йордан Георгиев.
Екипът на Общината получи признание за справянето си във форсмажорни обстоятелства.
„Поздравявам екипа, работил по проекта на бюджета, за тяхната работа и професионализъм. Още повече, че за първи път от много години насам този на Р България бе приет само преди месец, а сега сме април и това изправи общините пред неизвестност. Въпреки това Бюджет 2022 гарантира важни за общината разходи“, каза председателят на постоянната Комисия по бюджет и финанси Красимира Маркович.
Ето и каква е оценката на зам.-председателя на постоянната Комисия по бюджет и финанси и зам.-председател на ОбС – Станимир Апостолов от СДС.
„Времето, в което разглеждаме и приемаме бюджета, е малко необичайно, защото вече изтече първото тримесечие на годината, поради факта, че държавният бюджет бе приет на 24 март. Необичаен е и държавният бюджет - в него са разчетени разходите за първите 6 месеца на годината, а за останалите 6 ще има друго гласуване. Тези странни осбтоятелства поставят специалистите на общините в трудно положение за изготвяне на бюджетите. Всички помним как през есента на 2021 година започна главоломно покачване на цените и горивата. Влязохме в инфлационна спирала, непозната от 1996 г. В тази връзка общините в България не получиха подкрепа от националния бюджет за разлика от тези от останалите страни в ЕС. Отправям призив към всички общински съветници от управляващите партии и особено мандатоносителя от СЕК да лобират пред своите централи за включване на проектите на община Бургас в европейските и национални програми, защото няма по-готова община от Бургас. Тя е внесла 28 важни проекта. Няма как да не споменем, че датата на приемане на националния бюджет съвпадна с началото на войната, което поставя допълнителни неизвестности към стопанската дейност в държатата. Така е трудно да бъде съставен прогнозируем бюджет. Екипът на зам.-кмета Красимир Стойчев е заложил на консервативно-реалистичен метод. Данъчната тежест не е увеличена", каза Апостолов, който призова колегите си да подкрепят бюджета.
Д-р Антонио Душепеев от здравната комисия не скри, че първоначално е имал резерви, които обаче бързо са отпаднали.
„Бях скептично настроен по отношение на параметрите, но това бързо мина и станах твърд оптимист. Нещо, което отдавна не се е случвало е, че всички искания на управители на здравни заведения от доболничната помощ са изпълнени на 100%. Помислено е за всичко, подпомогнати са всички елементи на общинското здравеопазване – ДКЦ-та и МЦ-та и в това отношение бургазлии могат да бъдат спокойни. Същото е валидно за социалното дело – запазени са програмите за еднократните финансови средства в същия размер, инвитро програмата е с лек растеж, сумите за стимулиране на новородени се запазват в същите параметри. Бих искал да кажа на този ОбС и тези, които ще го наследят, че има две важни неща, на които трябва да се осигури устойчивост – проектът за Медицинския факултет и Детската университетска болница“, заключи д-р Дупешеев.
В свое изказване Христо Панайотов от БСП мотивира защо групата му няма да подкрепи макрорамката на бюджета, като една от причините е поемането на нов дълг. Отговори му зам.-кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев.
„Много се радвам, че индивуаулно повечето от съветниците от БСП подкрепяте бюджета в различните му ресори без да заявявате, че ще гласувате за него като макрорамка. Това, което четох в социалните мрежи, е че не бил прозрачен. Г-н Панайотов спомена „план-сметка“, която е над 100 страници и е публикувана навсякъде. В проекта е трудът на кмета и екипа на Община Бургас. Вие добре предлагате как нещата трябва да се развиват, но не сте управляващи, въпреки това всички ваши идеи са заложени в проекта. Той е реалистичен и консервативен. При поемането на нов дълг е предвидено той да е в размер на 15% от собствените приходи + субсидията. Нашият процент е 4,6%. Тоест имаме възможност да вземем още заеми, но не го правим“, каза Стойчев.
Искри в залата предизвика репликата на Бойчо Георгиев от ГЕРБ към Христо Панайотов. Георгиев съзря друг мотив съветниците от БСП да не подкрепят бюджета. „Причината не се крие в листчето, което измънкахте от трибуната, а другаде. Получихте сигнал от Червената планета и като една тоталитарна партия няма как да не последвате повелята на своя партиен вожд, защото ще дойде с голямата брадва и ще стане страшно - ще последвате съдбата на много партийни активисти, които се опълчиха на ръководството. Начинът, по който ни представихте мотивите, показва, че със сърце и душа искате да подкрепите бюджета, но ви е разпоредено друго и вие се гънете и гърчите, и се чудите какво да кажете, за да се оправдаете. Разбирам ви, все пак вашето лично оцеляване е преди приемането на бюджета, затова по-добре замълчете и не вадете мотиви“, каза Георгиев.
Кметът Димитър Николов апелира съветниците да водят дискусията в посока полезна за бургазлии и да оставят на заден план политическите мотиви.
„За нас, администрацията, е важно да чуем всички насърчения, критики и предложения, за да може, ако сме пропуснали нещо, има слабости в неговата подготовка, да бъде коригиран. Процедурата е предвидила да има достатъчно време, докато се разисква, за да не останат неотговорени въпроси от ваша страна. Общинският бюджет е функция на държавния бюджет. Държавният е предвиден за първите 6 месеца на годината. Държавата не може да прогнозира какво ще се случи след това. Не го казвам като критика - времето е объркано, живемем в условия на висок риск за инвестициите, защото сме на 500-600 км. разстояние от реални бойни действия. В момента никой не може да каже как ще се развие инфлацията, има различни по тежест прогнози. Затова нека да мине полугодието, да видим какви са темповете и динамиката на изпъленнеи на този бюджет. Това, което ние правим, е да свием разходната част, за да не поставим под риск цялата макрорамка“, каза кметът Николов.
0 Коментара