"Аз се притеснявам повече от южноафриканския щам на коронавируса, отколкото от британския. Той е по-неприятен, тъй като предизвиква по-тежко заболяване, има по-голяма смъртност и при него намалява средната възраст на смъртността", заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в ефира на Нова ТВ.
"Южноафриканският щам обаче е по-слабо разпространен от британския. Сериозните мерки в много страни са дали резултат", смята Кунчев, тъй като този щам е открит при много малко случаи. В България предстои да се проведе изследване, което да провери за наличието на варианта. ЗДравният инспектор потвръди, че новият британски щам на коронавируса е по-заразен от обикновения коронавирус. У нас в момента 10 души заразяват 6-7 други, във Великобритания се заразяват 27. В България са открити 8 заразени с британския щам. Това се е случило чрез насочено изследване към хора, завърнали се от Острова у нас.
"Концентрацията на новия щам в горните дихателни пътища е между 10 и 100 пъти по-голяма. За това се отказваме от шалове, яки, шлемове, тъй като те няма как да спрат заразяването с вируса. Това, което със сигурност знаем, е, че се предава много по-лесно от обикновения. Но протича без особени симптоми, за разлика от южноафриканския", заяви доц. Кунчев.
Той потвърди, че за ваксината на Moderna вече има информация, че има много по-малко антитела срещу южноафриканския щам, отколкото към нормалния вирус. Технологията на ваксините обаче позволява да се направят промени към мутациите, които ще продължат да се появяват, ако вирусът не се спре.
Относно ваксините, Кунчев подчерта, че към момента на поръчките данните са сочели, че първият одобрен препарат ще бъде този на AstraZeneca. Ваксината е произведена по по-позната на нас технология. Друг фактор за избора на този препарат е фактът, че се съхранява и прилала по-лесно от останалите.
"Получаваме това, което сме поръчали и което фирмите успяват да доставят. Фирмите, с които работим, няколко пъти коригират доставките. Всички цени са еднакви за целия Евопейския съюз. Сравненията със Сърбия, Турция или Израел не са удачни, тъй като те не са в ЕС", обясни доц. Кунчев.
Той добави, че наистина има промяна на оценката за носенето на маски. Кунчев подчерта, че те предпазват околните, а не болния. Той е този, който разпръсква вируса, и ако има преграда, това сваля до голяма степен риска. Главният здравен инспектор не препоръчва да носим обикновена маска над 2-3 часа, тъй като се навлажнява и става пропусклива.
"Шлемът предпазва с пъти по-малко от обикновената хирургична маска. Дори ползването на маски, но правилното, е напълно достатъчно за обикновения човек в обикновени условия", добави доц. Кунчев.
Той подчерта, че никой в нищо не е сигурен, но по досегашните наблюдения не се е потвърдило, че училищата са „страшни огнища на коронавирус”.
"С пускането на учениците до 4 клас и децата в детските градини нищо не се случи. За това решихме да дадем тази възможност само за три класа от тази група да присъстват за две седмици. Ако има едно болно дете, много е важно в какъв кръг се движи. Разбира се, за тези, с които е най-близко, значително се увеличава риска. В училищата беше създаден много добър ред и като носене на маски, и като режим на движение", заяви доц. Кунчев.
Според доц. Кунчев не може да се докаже, че човек се е заразил в ресторант, тъй като в него се пребивава кратко време, а преди това е посещавал и други места. Научни проучвания обаче доказват риска от посещението на заведения, особено на нощните клубове. Относно тези, които възнамеряват да отворят на 1 февруари, здравният инспектор подчерта, че ще бъдат санкционирани.
"Разбирам положението, в което се намират. Започна изплащането от Министерството на труда. Тези, които работят там, наистина трябва да получат някаква помощ, но това не трябва да е за сметка на човешкото здраве. Искаме и от тях някакво разбиране, след училищата идва техният ред", заяви доц. Кунчев.
Наскоро в социалните мрежи нашумя т. нар. дубайски шоколад. Той стана популярен покрай видео в TikTok на инфлуенсърката Мария Вехера, която е снимала ка…
0 Коментара