Аспиринът, едно от най-старите и широко използвани лекарства в света, предотвратява коронавирусни инфекции, твърдят израелски учени, пише "Таймс ъв Израел".
Изследователите са установили, че при проучване на резултатите от PRC тестове в Израел пациенти, които са вземали малки дози аспирин, е 29% по-малко вероятно да са с положителен тест. Проучени са 10 477 резултата, които покриват какви превантивни лекарства са вземали пациентите.
Милана Френкел-Моргенщерн от Университет Бар-Илан коментира, че резултатите от проучването показват, че аспиринът може наистина да помага в борбата с коронавируса.
Тя разкри още едно важно откритие при хората, които вземат разработеното преди повече от 120 г. лекарство. Пациентите с коронавирус, които вземат аспирин, е по-вероятно да боледуват по-кратко - с около 2 дни - и е по-малка вероятността да има последици при тях от коронавируса.
Тези открития се отнасят и за така наречения "дълъг COVID".
Проучване на Френкел-Моргенщерн от юни заключи, че витамин D засилва имунната система на хората в борбата с коронавируса. Това бе потвърдено и от други учени.
В проучването с аспирина фокусът е върху хора, които са вземали "бебешки" дози от 75 милиграма за превенция на сърдечно-съдови заболявания, но нямат такива заболявания.
Резултатите от изследването са публикувани в журнала FEBS.
Френкел-Моргенщерн отбеляза, че не е известен механизмът, който намалява риска от инфекция, но тя вярва, че по-бързото възстановяване от заболяването е вследствие противовъзпалителните качества на аспирина.
Изследователят каза, че това е предварително проучване и се надява да продължат с изследванията. Тя подчерта, че не препоръчва на хората да си самопредписват аспирин.
0 Коментара