Пандемията от коронавирус хвърли в ужас целия свят. Учените обаче вече доказаха, че ако сме успели да преборим вируса, ни чака още една битка - тази на възстановяването.
Лекарите посочват, че може да отнеме доста време на организма ни, за да се справи с пораженията, които коронавирусът му е нанесъл.
Ето защо след COVID-19 трябва да се посъветвате със специалисти и да проверите състоянието на някои органи като сърцето, белите дробове, психиката и да посетите ендокринолог.
Според лекаря и физиотерапевт Кирил Белан едно от най-опасните усложнения на коронавируса е миокардитът, възпалителен процес в мускулния слой на сърцето. Това може да се случи дори след лека инфекция.
Основните признаци на това заболяване са слабост, болки в сърцето, кашлица, подуване, световъртеж и задух. За да постави диагноза, кардиологът може да предпише EchoCG и MRI на сърцето, както и тестове за сърдечни топонини I и T (маркери за увреждане на миокарда) и за pro-BNP маркер на сърдечна недостатъчност.
Пациентът трябва да бъде лекуван с антивирусни лекарства и трябва да се си почива в леглото. Ако не изпълните указанията на Вашия лекар, това може да доведе до сърдечна недостатъчност.
Друга от най-често срещаните последици от COVID-19 е хиперкоагулацията, т.е. тенденцията за образуване на кръвни съсиреци.
Причинява се от цитокинова буря - според Белан аномалиите в системата за кръвосъсирване водят до образуването на множество микроскопични кръвни съсиреци, оттам и влошаване на кръвоснабдяването и симптоми като задух или дори неврологични нарушения.
„За да се оцени състоянието на хемостазата, се предписва коагулограма, включително D-димер, маркер за образуване на тромби“, обясни лекарят.
В този случай за лечение са необходими антикоагуланти. Освен това трябва да водите активен начин на живот, да си почивате повече и да пиете много вода.
Ендокринологът Юрий Потешкин припомни, че коронавирусът може да провокира развитието на диабет тип 1. Той посочи, че COVID-19 е способен да задейства този процес при хора, генетично предразположени към него. Освен това инфекцията може да доведе до проява на признаци на диабет тип 2.
„С вирусна инфекция инсулиновата резистентност се увеличава, което заедно с изолацията и свързаното с нея неправилно хранене и заседнал начин на живот увеличава риска“, обясни лекарят.
Ето защо, в случай на слабост, бърза умора, постоянна жажда, с влошаване на зрението, загуба на тегло и бавно заздравяване на рани, си струва да се свържете с ендокринолог. Освен това трябва да се изследват плазмената глюкоза и гликираният хемоглобин, за да се помогне за идентифициране на ранния стадий на заболяването.
Фиброзните промени в белите дробове, причинени от коронавируса, пречат на въздушния обмен и намаляват насищането с кислород. За това говори терапевтът и пулмологът Владимир Бекетов.
След възстановяване човек все още може да има кашлица и задух още един и половина до три месеца, но повечето пулмолози са единодушни, че организмът ще се справи сам с инфекцията.
За да възстанови белите дробове, лекарят посъветва да се откаже пушенето, да се правят дихателни упражнения и да се ходи на масаж.
Освен това, тези, които са претърпели COVID-19, имат нарушения на паметта, панически атаки и внезапни промени в настроението. Често тези, които са се възстановили, страдат от безсъние.
Всичко това е свързано с невротоксичния ефект на вируса и увреждането на нервната система и мозъка. Затова трябва да си почивате повече, да ходите пеша, да се храните по часове. Пъзелите и кръстословиците ще помогнат за възстановяване на паметта.
0 Коментара