Михайлов уточни, че надлимитната дейност на болниците, която възлиза на 146 млн. лв., ще бъде разплатена през следващата година, след приемането на новия бюджет. Ако не бъде приет нов бюджет, ще е необходим закон за удължаване на действието на сегашния бюджет, а изплащането на тези средства ще зависи от наличните възможности, добави той.
По отношение на болничната помощ Михайлов обясни, че не броят на болничните легла е факторът, който води до увеличаване на разходите, макар те да са предпоставка. Проверките на НЗОК са показали, че основната причина за този ръст е издаването на нови разрешителни за дейност и за допълнителна дейност на лечебните заведения. Това създава тенденция към прехвърляне на пациенти от извънболничната в болничната помощ.
Друг извод от проверките е свързан със засилване на патологията по определени клинични пътеки. Според Михайлов има вероятност да се отчита дейност по по-тежки клинични пътеки, отколкото е необходимо. Този проблем ще бъде обект на мащабни проверки през следващата година, за да бъде доказан, като дисциплинарни производства вече са образувани в някои случаи.
Сигналите показват случаи, в които пациенти са били хоспитализирани по 15-20 пъти в рамките на една година. Михайлов посочи пример с пациент, приет 39 пъти в една от столичните болници. Вече са наложени санкции на съответните лечебни заведения, но управителят не уточни кои са те. Там, където вината бъде категорично доказана, ще има санкции и за директорите на болниците, като значителен брой от тези случаи са регистрирани в София. За подобряване на контрола НЗОК въвежда нови автоматични системи за предварителен контрол. Предстоят и обсъждания със съсловните организации на лекарите и стоматолозите, за да се постигне по-ефективен предварителен контрол върху отчетената дейност, заключи Михайлов.
0 Коментара