Млади лекари, специализанти в Комплексния онкологичен център в Бургас, са новата надежда в здравеопазването у нас. Тръгват уверено по стъпките на професионалистите, които са се посветили в издигането имиджа на професията и за които говорят с изключителен респект.
Д-р Ивета Боранова е от гр. Силистра, завършила е Медицинския университет във Варна през 2019 г., а през декември 2024 г. получава специализация по лъчетерапия в Комплексния онкологичен център. Д-р Олга Караджова е родена в Одеса, Украйна, през 2020 г. завършва медицина в Тракийския университет в Стара Загора, а в момента специализира нуклеарна медицина, отново в КОЦ Бургас, водени от златното правило – „Без добри учители, няма добри ученици“, младите медици избират Бургас с разбирането за по-качествено организирано здравеопазване, даващо по-добри резултати. В името на толкова дълго чаканата промяна в здравеопазването у нас, в което не всичко опира до това, колко пари или ресурси има в системата, а в центъра на което е искрената грижа за пациента.
Д-р Ивета Боранова и д-р Олга Караджова са в Комплексния онкологичен център в Бургас, за да вдъхнат надежда за утре в сърцата на хората, които се сблъскват с тежката онкологичната диагноза.
Д-р Ивета Боранова, лъчетерапевт: Ракът не е присъда, а диагноза, която можем да преборим в съвремието
- Д-р Боранова, какви са новите технологии в областта на лъчетерапията, които се използват в КОЦ-Бургас?
- Отделението по лъчелечение към КОЦ- Бургас разполага със специализирани линейни ускорители с възможности за стереотактична радиохирургия- това е вид лъчетерапия и не е хирургична интервенция. Тя позволява в ранен стадий да излекуваме пациента, а след което състоянието му се проследява. При нас навлезе и брахитерапията, която е един от най-щадящите и високо ефективни методи за лечение в онкологията. Тя се прилага при кожни карциноми и гинекологични тумори.
В последните години технологиите в тази сфера се развиват все повече. А благодарение на това в съвремието диагнозата рак вече не бива да се приема като обреченост, а като хронично заболяване. Необходимо е обаче хората да проследяват състоянието си и да потърсят помощ от лекар навреме.
Моите наблюдения са, че пациентите, дори да забележат нещо притеснително, те не се консултират със съответен специалист. Така от ранен стадий заболяването напредва. За жалост, доста от пациентите вече идват с метастатична болест….
- Това ли е единственото лечебно заведение в областта?
- Не, но моите наблюдения са, че много хора предпочитат да потърсят лекарска помощ в Комплексния онкологичен център в Бургас, като водеща причина за избора им, според мен, са специалистите, които работят тук- както медицинските онколози, така и лъчетерапевтите, хирурзите, гинеколозите… В момента в КОЦ – Бургас имаме пациенти от различни градове. Най-много са от Ямбол, Сливен, а също от Стара Загора, Бургас и целия регион, идват и от Северна България…
- Какъв е Вашият съвет към пациентите?
- Профилактика на първо място и ако забележат нещо притеснително да се консултират със съответния специалист, без да губят време. И да продължават да се борят.
- Вие защо избрахте да специализирате в областта на лъчетерапята?
-Лъчерапията не е толкова застъпена в университета като специалност, която да изучаваме. Сама по себе си обаче тя запалва интереса още от самото начало. Няма да лъжа, че новите лекари, които излизат от висшите учебни заведения не толкова наясно, какво точно представлява специалността. А тя разкрива огромни възможности. Избрах лъчетепарията, понеже е предизвикателство. ази специалност е мултидисциплинарна, разчита на иновативните технологии, които осигуряват по прецизно диагностициране, планиране и провеждане на терапията, работим в мултидисциплинарен екип…
-Безспорно, специалността е много тежка и отговорна, как успявате да релаксирате след края работния ден?
- Обичам много да чета книги, това е един от отдушниците ми, да се разхождам сред природата....
Виждам смисъл в отговорността си към професията като лекар, който в грижата за пациентите, и като лечение, и като отношение, на първо място е човек.
Д-р Олга Караджова, специализант по нуклеарна медицина в КОЦ-Бургас: Ранната диагностика спасява живот
-Д-р Караджова, Вие сте част от екипа на Комплексния онкологичен център в Бургас, който извършва едни от най-сложните изследвания? Вие сте от Украйна, какво натежа при избора Ви да специализирате именно тук?
- Избрах медицината преди всичко, за да мога да помагам на хората. А и защото и в професионален, и в личностен план, дава огромни възможности за развитие. Работата в Комплексния онкологичен център в Бургас е интензивна, специалността е трудна, и от гледна точка на това, че трябва да вложиш много ресурс - и физически, и емоционален. Защото работиш с хора в различно състояние, в различни периоди своите преживявания, които изискват специални грижи и планиране на лечението. Част от нашата работа като лекари, и в личностен план, и в професионален, е да им вдъхнем надежда.
Освен това, тук, работещите в Комплексния онкологичен център, сме като семейство. Имаме комуникация между поколенията, проследяваме поетапно състоянието на пациентите и всички работим за тяхното благо.
-С какво Ви привлече нуклеарната медицина?
-Харесва ми, първо – защото е насочена към технологиите, свързана е с работа с радиофармацевтици, с локализиране на проблемите на клетъчно ниво, доста е динамична, но най-важната ни цел е ускоряване лечението на пациентите. В отделението разполагаме с ПЕТ скенер - най-модерният образен метод за подпомагане на диагнозата, определяне на стадия, насочване към най-адекватното за лечение и проследяване на състоянието, Т.е. с помощта на тази апаратура провеждаме изследвания за първично стадиране, за рестадиране, за проследяване състоянието на пациентите.Имаме СПЕКТ скенер /SPECT-CT/, който често се използва за сканиране на кости, кардиологични изображени и пр. А по време на лечението работим активно и с лъчетерапевтите, и с онколозите и проследяваме пациента във всеки един етап – от първото изследване, през преминаването му през всички фази на лечението и пр. Това осигурява пълна картина на заболяването във всеки негов стадий, а това води и до правилно лечение на пациента.
- Какви изследвания се извършват още тук?
- Сложихме допълнителен ринг на ПЕТ скенера, което подобрява визуализацията на образа, на изследването, а с това и дава възможност за по-добра диагностиката.
При нас, в Отделението по нуклеарната медицина правим изследването на сентинелно лимфо сцинтиграфия, което е много важен етап от първоначалното стадиране на пациентите с меланоми и при пациентки с карцином на млечната жлеза и спестява доста обширни оперативни интервенции. Извършваме и нова метаболитна брахитерапия със Samarium – 153 срещу множествени костни метастази. Това е палиативна терапия на метастатичната костна болка, която се прилага при пациенти с туморни заболявания и се изполва за контрол на метастатична костна болка. Овладяването на болката ще помогне на пациентите да участват активно в лечението на туморното заболяване, да осъществяват нормално ежедневните си дейности и да подобрят качеството на живот.
- Какво ще препоръчате Вие на пациентите?
- Профилактиката на здравето е много важна. За съжаление в България здравната култура не е на толкова високо ниво. И повечето пациенти идват в доста напреднал стадий. И това се отнася към всякакъв вид карцином. Затова, пациентите трябва да знаят, че ранната диагностика спасява живот.
0 Коментара