Оказващите медицинска помощ ще имат по-голям финансов ресурс, ако се обвърже потребителската такса с минималната работна заплата. Това коментира пред БНР заместмник-председателят на Българският лекарски съюз (БЛС) д-р Галинка Павлова. Тя поясни, че това не са само общопрактикуващите лекари, а и специалистите в извънболничната помощ и плащания към болницата за дните, в които пациентите са хоспитализирани.
Тя обясни, че при по-високи такси хипохондриците по-рядко ще отиват до личния си лекар. "Хората ще се замислят, ако таксата стане 4,20 лева, дали да отидат при личния си лекар. Има доста голяма група пациенти, които не плащат потребителска такса. Това са хората с решение ТЕЛК, децата, а пенсионерите - доплащат. Този, който ги освобождава, той да заплаща и да компенсира това неплащане към лечебните заведения", коментира д-р Павлова.
В момента от Лекарския съюз изготвят предложения за промени в Закона за здравното осигуряване, поясни д-р Павлова и допълни, че държавата не превежда цялата сума за здравните осигуровки за лицата, освободени от тези такси. Това са безработните, децата, студентите и т.н. Потребителската такса обаче е нещо съвсем отделно. Тук никой нищо не заплаща на лекарите. Държавата да поеме тази част.
Според д-р Павлова трябва да има основен и допълнителен (здравен-бел.ред.) пакет, но те да бъдат с различно финансиране.
От Лекарския съюз са категорично против въвеждането на пръстовия идентификатор, защото той не решава проблема с източването на Здравната каса. Освен това ще доведе до чакане пред кабинетите на общопрактикуващите лекари. /news.bg
Софийският градски съд даде ход на делото срещу Национална агенция за приходите (НАП) заради изтичането на лични данни през 2019 година. То засегна мили…
0 Коментара