На 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата. Инициативата се осъществява под егидата на Международната фондация по остеопороза.
Приблизително една от всеки три жени и един от всеки петима мъже над 50 г. възраст получават остеопорозна фрактура до края на своя живот. Наличието на една фрактура увеличава с 86 % риска от появата на следващи фрактури и при двата пола.
Остеопорозата често е смятана за болест при жените, в резултат на което милиони мъже в света остават извън обхвата на провежданата превенция, диагностика и лечение на заболяването, тъй като не са информирани за своите лични рискови фактори за развитие на остеопороза и за начините за предпазване от фрактури и инвалидизация.
Остеопорозата е най-разпространеното заболяване на костите, при което се намалява плътността им и се повишава рискът от счупване, предимно в областта на гръбначните прешлени, шийката на бедрената кост и китката. Рискови фактори за поява на заболяването са:ранна менопауза - преди 45 г.; напреднала възраст - над 65г.; недостатъчен прием с храната на калций и витамин Д; продължително обездвижване; прекомерна консумация на кафе - повече от 3-4 кафета дневно; тютюнопушене и системна алкохолна консумация; недостатъчен прием на белтъчини; наличие на определени заболявания - ендокринни, ревматични, на храносмилателната система, бъбречни, хронични чернодробни и др./dariknews.bg
0 Коментара