Министерството на здравеопазването и здравната каса не смятат да се съобразят с решението на Върховния административен съд да спре задължителното чекиране с пръстов отпечатък в болниците. Пръстовата идентификация остава като изискване за вход в лечебните заведения, обяви зам. здравният министър и шеф на надзорния съвет на НЗОК Ваньо Шарков. Освен това МЗ ще обжалва решението на съда.

Тричленен състав на ВАС отмени текст от наредбата за достъпа до медицинска помощ и спря действието на системата за пръстова идентификация в болниците до окончателното произнасяне на съда. Съдът обаче даде право на здравните институции да обжалват, затова МЗ не смята засега да спира чекирането с отпечатък.

"Това е механизъм за контрол в НЗОК, който досега не е въвеждан и е абсолютна спирачка за хората и лечебните заведения, които си позволяват да правят фалшиви хоспитализации с цел усвояване на средства от НЗОК. Това вреди не само на всички нас като пациенти, които внасяме здравни осигуровки в тази каса. Вреди и на онези лечебни заведения, които честно и почтено вършат своята работа", коментира Шарков. Той повтори, че за първите 15 дни на ноември, откакто отпечатъците са задължителни, разходите на болниците са намалели с 15 млн. лв. и са отчетени 18 480 хоспитализации по-малко в сравнение със същия период на октомври. "Числата са достатъчно красноречиви и за година дори да не се спестят 300 млн. лева, а 100 млн. лева, това ще е напълно достатъчно като ефект от системата", допълни зам.-министърът.

Шарков продължава да твърди, че чекирането в болниците не създава проблеми и малко над 300 души са отказали пръстова идентификация досега. Пациенти и болници обаче се оплакват, че системата постоянно блокира, на хора с треперещи, влажни или студени ръце трудно се снема отпечатък и процесът е крайно унизителен за болните. След решението на ВАС самите болници също не знаеха какво да правят и продължаваха да чекират пациентите с отпечатъци. Тъй като здравната каса не е отменила инструкцията си, болниците се опасяват, че няма да си получат парите за пациенти без отпечатъци.

Съдът отмени въвеждането на задължителна пръстова идентификация за получаване на лечение, защото е въведено с наредба - тази за достъпа до медицинска помощ, а трябва да се регламентира със закон. Шарков не коментира мотивите на съда, но подчерта, че пръстовият идентификатор е единственият безплатен вариант за регистрация на пациентите. "Други средства, които биха могли да се ползват - например персонална карта, ще доведат до такса за пациентите, каквато например се плаща при издаване на личен документ," добави той./segabg.com