Синдромът на компютърното зрение е по-скоро зрителна умора, отколкото заболяване. В какво се изразява това състояние? Как се проявява? Какви предпазни мерки за очите са необходими при работа с компютър?

На тези и още въпроси отговаря нашият редовен консултант доц. д-р Красимир Коев, дм, специалист по очни болести от МУ-София. Завършил докторантура в МУ “Рене Декарт”, Париж, към Сорбоната и Националната болница на Франция “Кенз-Вент”. Автор на 145 публикации в областта на офталмологията, водещ автор на патентован апарат за нискоинтензивна лазерна терапия в офталмологията съвместно с проф. Лъчезар Аврамов, дмн. За първи път прилага телемедицината в България и по-специално за туморни заболявания на окото.

Синдромът на компютърното зрение, обяснява специалистът, е понятие, въведено от Американската оптометрична асоциация. За първи път през 1998 г. д-р Кент Даум въвежда в практиката този термин. Това състояние е по-скоро зрителна умора, отколкото заболяване.

Според д-р Даум, вицепрезидент на Колежа по оптометрия в Чикаго, работата с компютър повишава напрежението в очите. Синдромът на компютърното зрение се дължи на факта, че изображението на монитора не е толкова ясно като при печатен документ, очите се фокусират по-трудно и човек прави по-малко мигателни движения.

Постоянното свиване и отпускане на очните мускули в опита ни да фокусираме по-добре изображението върху монитора, ги преуморява. Започваме да ги присвиваме, усещаме трепвания и дори получаваме тикове, докато се взираме в екрана. Мигането е важен физиологичен процес, при който клепачите помагат за хидратацията на очите и тяхното почистване от прах и микрочастици. При концентрация пред компютъра ние спираме да мигаме и в резултат на това се появява болка в очите, фотофобия, отслабване защитните функции на окото. Всичко това повишава риска от конюнктивит.

Затова е важно да оставяте очите да почиват или да използвате изкуствени сълзи, те овлажняват и успокояват. Това е състояние на напрежение в очите и свързани с тях симптоми като замъглено зрение, сухота в очите, главоболие. Сухотата в очите възниква, когато повърхността на окото се овлажнява лошо. Овлажняването се осигурява от слъзна ципа, която се образува върху окото от слъзната течност. Изтъняването на тази ципа или нейното нарушение води до изсъхване на роговицата, от което се получава усещането за раздразнение в окото.

Около 16 милиона души от населението на Земята са засегнати от синдрома на “сухото око”, в т.ч. над 20% от българите. Синдромът на сухото око се обостря през зимата заради студа. Това е състояние, свързано с намалена продукция или ускорено изпаряване на сълзите, както и от нарушена пропорция в съставките на слъзния филм. Нарича се още сух кератит и е свързан с

недостатъчно овлажняване

повърхността на очната ябълка със слъзна течност. Сухото око е състояние, предизвикано от промени в количеството или качеството на сълзите и води до сухота и дразнене в очите. Може да се приложи “Циклоспорин А” - очна емулсия, която може да помогне за увеличаване на сълзите. Отскоро на пазара излезе нов липозомен продукт за “сухо око” под формата на очен спрей. Спреят ще ви спести неудобствата, свързани с прилагането на традиционните капки за “сухо око”, тъй като се пръска върху затворени клепачи. Освен тези средства, има още и капки под формата на изкуствени сълзи, гелове, овлажняващи камери. При най-тежките случаи се имплантират синтетични обтуратори на слъзните каналчета с цел съхраняване на малкото произведена собствена сълза.

Превенцията е за предпочитане пред лечението, казва доц. Коев. И на първо място посочва правилното осветление, като отбелязва, че на работното място трябва да има достатъчно количество светлина. Да бъде в подходящо ниво, така че да не предизвиква напрежение при гледане. Източникът на светлина да идва от задната страна на дисплея на компютъра. Осветлението не трябва да попада директно върху монитора, за да се избегнат отблясъците, което е важна причина за напрежение в очите. Вторият важен фактор е правилното настройване на компютъра. Горната част на монитора да е на или малко под нивото на очите, освен това тя трябва да е малко по-далече от очите, отколкото долната част. Работете на разстояние 50-70 см от монитора. Нивото на контраст и яркост на дисплея трябва да е удобно за вас. Трептенето на монитора да е минимално, защото също има значение за умората на очите. Увеличете размера на шрифтовете, докато се получи ясно виждане на символите, без напрежение.

Използвайте тъмни букви на светъл фон. Можете да използвате анти-отблясъчни филтри за екрана. Носете компютърни очила. Ако носите очила за корекция на зрението, си сложете лещи с антирефлексно покритие. Най-важното за избягване на този синдром е да си правите по-чести кратки почивки, преди да са се появили първите му симптоми.

Голямо значение има стойката пред компютъра

Дръжте тялото изправено и така няма да получите болки в гърба и врата. Много е важно столът да осигурява удобна стойка пред компютъра. Работното бюро трябва да има възможност за регулиране на височината. Най-лесният начин за преценка на точната височина е при седнало положение краката ви да бъдат отпуснати на земята. За намаляване на физическия дискомфорт или травми работещият трябва да заема удобна позиция. Екранът на монитора трябва да е добре почистен и позициониран така, че да е удобен за наблюдение и да не създава чувство за неудобство.

Ако работата ви е свързана с компютър, се налагат ежегодни профилактични прегледи, препоръчва доц. Коев. На този етап по “Трудова медицина” се извършват прегледи само на работещите, но не са обхванати всички хора, които работят с компютри. Особено децата.

Затова Фондация “Съпричастен кръст” е поела инициатива за въвеждане на регламентирани ежегодни профилактични очни прегледи на цялото население. И предлага това да се превърне в здравна политика. Ранното диагностициране на проблема ще доведе до съвременно и правилно лечение. По същия начин стоят нещата и с използването на таблети и смартфони, предупреждава доц. Красимир Коев. Тъй като там буквите са по-дребнички, ние се взираме, което пак е много вредно за очите ни. Един от начините да се справите с подобен проблем е да си купите очила със защитни стъкла. Те са предназначени за гледане от близко разстояние и ще ви помогнат да се чувствате по-добре. Важно е да пиете много вода, защото дехидратацията изсушава очите. Храните, богати на витамин А, значително помагат на очите да се справят със стреса. Затова наблягайте на броколи, спанак, ряпа, моркови, тиква, сладки картофи, пъпеш, кайсии, черен дроб, мляко, масло, сирене, яйца и риба - всички те са с високо съдържание на витамин А.

Най-честите оплаквания при синдром на компютърното зрение са:
Напрежение и умора на очите, сухота, парене, зачервяване, дразнене (усещането за песъчинки в очите), свръхчувствителност към светлината, замъглено виждане, двойно виждане, главоболие, затруднения при четене на дигитален текст (изкривени редове, “бягащи” букви и цифри по екрана), появата на ореоли около изображенията на монитора, затруднения при шофиране или нарушено нощно виждане след работа с компютър.



Същинската профилактика е:
Изберете си качествен монитор с минимални вредни лъчения, добър контраст и максимално ясен текст и изображения. Както вече споменахме, оптималното разстояние между очите и монитора е 50-70 см. Имайте предвид, че ако е по-голямо или по-малко, окото се напряга повече. Тренирайте очните мускули няколко пъти на ден, като редувате гледане на близко разстояние с гледане в далечината. Повтаряйте го по няколко пъти на ден. За всеки час пред компютъра, правете 10-15-минутна почивка, ако е възможно постойте на чист въздух със затворени очи или гледайте надалече. Мигайте по-често, докато сте пред монитора и използвайте капки за очи, т.нар. изкуствени сълзи. Използвайте по-четливи шрифтове като Verdana, които не тормозят толкова окото. За разлика от Times New Roman.


Ефикасни упражнения
Американски учени разработиха уникален метод за тренировка на очите за хора, които работят активно с компютър и искат да запазят зрението си. Системата им се нарича “20-20-20-20”. Експертите препоръчват на всеки 20 минути погледът да се отмества от монитора и 20 секунди да се гледа в обекти, поставени на разстояние 20 фута (около 6 метра) от компютъра. За това време трябва да се мига най-малко 20 пъти. Ето и един простичък метод: затворете очите си с ръце, без да ги притискате и гледайте тъмнината една минута, като си поемате дълбоко въздух. А изплакването на очите със студена вода ще намали напрежението им и ще ги предпази от изсъхване.

zdrave.to