Сред кардиолозите и техните пациенти битува мнението, че наситените мазнини са вредни за здравето, защото “запушват” артериите и с времето водят до сърдечносъдови заболявания.

Ново международно изследване разобличава тази дългогодишна упорита заблуда и доказва, че наситените мазнини са безопасни за сърцето, а съвременните представи за развитие на атеросклероза са абсолютно неверни. По казуса дълги години са работили учени от Университета Калифорния в Сан-Франциско, от болницата в Листър, Великобритания и Университетската клиника в Женева, Швейцария. А резултатите от техния труд са публикувани на Британския журнал по спортна медицина.

Авторите твърдят, че няма достоверна връзка между употребата на наситени мазнини и риска от коронарна болест на сърцето, а представите за “запушване” на съдовете с мастни отлагания са грешни.

“Време е да признаем, че за профилактика и лечение на коронарна болест на сърцето не е нужно да измерваме липидите и да ограничаваме мазнините. Вместо това следва да се фокусираме върху естествените продукти, да се движим повече и да сведем до минимум стреса - това е всичко, което е нужно на сърцето”, уверяват учените.

Според тях съвременният подход в лечението на сърдечносъдовите заболявания напомня водопроводчик, който отчаяно се опитва да изчисти тръбите от липидния “боклук”.

Неадекватно проведени изследвания са в основата на теорията за запушване на артериите с мазнини. В действителност практиката показва, че ако в стеснения участък на артерията се постави стент, това не намалява вероятността от сърдечен пристъп и смърт.

Учените призовават кардиолозите да отхвърлят практиката на водопроводчика и да оставят на мира мазнините като се съсредоточат върху реалните, значими рискови фактори.

“Десетилетия наред господства теорията за необходимостта да се понижават липидите и това вече се превърна в самоцел, а между другото - в двигател за многомилиардния пазар на “доказаните” хиполипидемични препарати и диетични продукти. Причината за тази глобална грешка е избирателното предоставяне на изгодни сведения”, откровено заявяват авторите на проекта.

Натуралните продукти и движението са реалната профилактика на сърдечните заболявания

Мащабен анализ на данни, публикувани през последните години, открива само три рискови фактора за коронарна болест на сърцето:

1.Съотношението на общия холестерол и липопротеините с висока плътност.
2.Нивото на физическата активност.
3.Нивото на стреса.

Що се касае до липидния профил, се посочва следното. Основен фактор за “запушване” на артериите се оказал не “лошият холестерол”, а съотношението на общия холестерол и липопротеините с висока плътност. Как да се постигне оптималното съотношение? Като се заменят преработените продукти (фастфуд, тестени изделия, бонбони, полуфабрикати) с натурални мазнини, като зехтин, ядки и семена.

Относно движението статистически анализ показал, че адекватното ниво на активност (само 30 минути през ден) увеличава продължителността на живота на човека средно с 3-4 години, като съществено намалява вероятността от сърдечносъдови инциденти. Трябва да се движим. Според учените на сърцето му е достатъчно половин час бързо ходене, например да отидете пеша на работа.

Накрая - хроничният стрес. Това е водещият фактор за коронарна болест на сърцето, който не трябва да се пренебрегва. Именно хроничният стрес отключва възпалителен процес в организма, уврежда стените на кръвоносните съдове и е способен да съкрати продължителността на живота на човека с 20 години, дори и повече!

“Рационалният начин на живот, включващ естествено хранене, редовно движение и минимизиране на стреса, е достатъчен за понижаване на смъртността. Не съществува нито един комерсиален вариант (таблетки, добавки, диети), който да превъзхожда тези простички общодостъпни неща”, подчертават учените.

zdrave.to