В последните години фиброгастроскопията е най-използваният метод в диагностиката на злокачестените заболявания на храносмилателния тракт – предимно на хранопровода и стомаха. Това споделя д-р Петьо Компански, дм, началник на Отделението по гастроентерология на УМБАЛ Бургас. Тази година д-р Компански отбелязва 31 години откакто работи в лечебното заведения, като за това време той е натрупал не само безценен опит, но и впечатления от какви заболявания на стомаха най-често страдат бургазлии. Сред засегнатите са както хора на средна възраст, така и съвсем млади.
Отделението, което завежда д-р Компански, разполага с последен клас ендоскопска апаратура с видеонаблюдение - фиброгастроскоп и фиброколоноскоп.
„Фиброгастроскопията е най-съвременният метод, който допринесе много за намаляване на риска от развитие на рак на стомаха. Чрез нея могат да бъдат засечени най-ранните стадии при карцином на стомаха и карцином in situ – промените, които настъпват в лигавичния релеф. Те се диагностицират ендоскопски и хистологично, на базата на вземане на хистологичен материал с биопсична щипка от лигавицата на стомаха”, обяснява специалистът.
При фиброгастроскопията се прониква през устната кухина с тънка оптична тръба, която преминава през хранопровода и достига до стомаха и началото на дванадесетопръстника. Чрез нея се оглеждат детайлно измененията на тъканите и лигавиците.
„Ендоскопията и фиброгастроскопията помагат и за ранната диагноза на язвата на стомаха. Тя на всяка цена трябва да се диагностицира ендоскопски и хистологично, защото представлява преканцероза (предраково състояние). Изследването е показано и при функционална диспепсия на стомаха, при която често при взети стомашни биопсии се открива наличието на бактерията хеликобактер пилори”, разяснява д-р Компански.
Лечението при хеликобактер пилори не трябва да се пренебрегва, защото бактерията води до развитие на хиперацидни гастрити, язва на дуоденума (дванадесетопръстника), язва на стомаха, полипозна дисплазия (полипи) и най-вече развитие на онкологично заболяване. Хеликобактер пилори се отстранява чрез медикаментозно лечение и хигиенно-диетичен режим.
„ Най-често от язва на стомаха страдат хора на възраст между 45 и 55 години. Това се дължи както на възрастовите промени, така и на стрес, тютюнопушене, работа с токсични препарати, заразяване с хеликобакер пилори, а в Бургас роля играят и морските влияния”, обяснява д-р Компански. Гастроскопии обаче често се налагат и при млади хора на възраст 18-20 години.
Пациентите, които имат въпроси за иследването, могат да се свържат с Отделението по гастроентерология на УМБАЛ Бургас на тел: 08887 36103 в делнични дни.
6 Коментара
МИРА ДОБРЕВА
2021-08-12 21:42:106(ШЕСТИЦА).ДА ,(НО ЗА ПРЕДИ ЗО ГОДИНИ) , А СЕГА 2(ДВОЙКА)
пяд
2020-09-04 13:35:046(шестица) за доктора
лела
2019-11-08 14:01:27Добрината на доктор Компански е безгранична.Затова искам да му пожелая да бъде здрав и жив. За сестрите не мога да кажа нищо , тъй като нямала съм допирни точки с тях. Но от дъщеря ми която беше при мен, когато бях в болницата. Една от сестрите се е борила за моето съживяване. Имена не знам тъй като когато ме изписаха все още не бях в състояние да разговарям
Д.ИВАНОВА
2019-04-20 22:05:20Лекарството Ровахол ,което ми предписахте е вълшебно.Д-р Компански благодаря ви . Жлъчката ,стомаха ,всичко се успокои .Още веднъж , благодаря .
Инджова
2018-11-27 19:46:51Няма начин ,разболееш ли се просто тръгваш по болници .Една ,две , три до като попаднеш на точното място и намериш добър лекар.Така беше с мене 2000 г.Тогава благодарение на д - р Наско Бъчваров зав. отделение лицево челюстна хирургия във ВМА гр.София съм жива и здрава.Така беше и със сина ми 2015 г.когато благодарение на д - р Петьо Компански зав.отделение гастроентрология в МБАЛ гр.Бургас също е жив и здрав . Поклон пред такива всеотдайни лекари и дано все още Ви има.
Stoqnov
2017-08-31 12:01:05Като лекар и човек д-р Компански е специалист и внимателен към хората и пациентите си,но с едно изключение,че медицинските му сестри вместо да си вършат работата както трябва по цял ден са в нета и си вършат тяхната работа,като се занимават с туристически дейности повече,отколкото да се грижат за пациентите.