Пациенти с изключително тежки пневмонии започнаха да пълнят отделенията по пулмология в окръжните болници из цялата страна, съобщават лекари. Пневмониите са в резултат на прекарана обикновено на крак вирусна инфекция. Особено чести са и случаите на обострена астма и ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест).
Според специалистите есента е един от рисковите периоди за хората с хронични белодробни заболявания, които се обострят дори само от промяна на времето. Те припомнят, че миналата година отделенията са били препълнени точно по Коледа и Нова година. „Противно на твърдението, че българинът по празниците седи на масата до последно и трудно влиза в болница, миналата година нямаше нито едно свободно легло“, казват докторите. От вирусите са застрашени не само болните с хронични заболявания, но и активните хора, чиито контакти са повече. „Когато говорим за профилактика, започваме от ваксините, които на едни хора се отразяват много добре, на други – не.
Освен това има пациенти, които правят алергични реакции, защото се култивират в кокоши яйца, и всички, които имат непоносимост към тях или към гентамицин, реагират зле. Някои прекарват грип след ваксинацията”, обясняват лекарите. Те обаче уточняват, че ваксините не дават 100% гаранция, тъй като са изработени на базата на миналогодишните щамове. Дали тези щамове ще са същите и тази зима, не е ясно. Друго известно средство за защита са антибактериалните перорални ваксини. Витамин С е силен антиоксидант, но има тенденция да се пият по 1-2 грама, което е много. Такива дози са подходящи за началото на вирусната инфекция, но да се приемат цяла зима, не е необходимо.
0 Коментара