Коледните празници наближават. Затова очаквам с нетърпение края на седмицата. Вероятно и много от вас. За щастие, вълнението примесено със страх от това какво ще се случи през празничните дни и дали ще прекаля с храната и липсата на движение, отдавна са само спомен от миналото. В същото време, вероятно доста от вас, все още изпитват известни страхове и дори на моменти слабост и се страхувате от празниците, защото не искате да заличите всичко постигнато и отново да се вкарате в омагьосания цикъл на преяждане и чувство на вина. Затова, с тази статия ще ви споделя някои от нещата, които можете да направите, за да сте сигурни, че тази година, празниците ще минат по различен и по-приятен начин, както и някои основни моменти, които да наблюдавате в поведението и мислите си, за да знаете как да реагирате.
Ще започна, с единайсет от съветите ми как да е сигурно, че тези празници ще са различни и няма да ги свързвате само с храненето.
1.Задължително се откажете от това цяла седмица да следвате някакви специални методи на хранене, които да вкарат тялото ви в дефицит на енергия или макронутриент, така че да можете „спокойно“ да ядете по време на празниците. Някои от най-често прилаганите методи са въглехидратните ротации, съзнателното намаляване на порциите или пък цялостното пропускане на някое хранене. По принцип, няма нищо лошо в следването на подобни методи, но ги намирам приложими и успешни само при спортистите и като такива, по-скоро професионалните спортисти, които са свикнали да се въздържат от нещо или да „плащат“ цената на това, което искат да имат или да постигнат. Дори и при тях, това не минава без последствия върху психиката и начина, по който се чувстват. С подобни стратегии, ако все пак издържите седмицата с понижени калории или с липса на някой макронутриент, точно за уикенда, тялото ви вече ще е озверяло за достатъчно калории и най-вече за повече мазнини, въглехидрати и сол. Това би била целта, но ако можете да се задоволите с това да изядете нормална порция, която да съдържа източници на тези нутриенти. В повечето случаи, сценарият е доста по-различен. Именно, защото вече нямате търпение да стигнете до по-питателна храна, още аромата на козунаци, кифлички и други великденски деликатеси, ви кара да теглите чертата и да започнете да ядете – неконтролируемо. Всичко започва с едно парче, но после бързо минавате в режим на „без едно мога, с едно не мога“ и решавате, че така или иначе всичко е отишло на вятъра, можете да се отпуснете. Лошото е, че това поведение ви подтиква към самообвинение и това да се чувствате като провал. Малко са хората, които са осъзнали, че когато изядеш едно парче баклава, можеш да спреш там. Това не те прави лош човек. Не зачерква всичките ти усилия до този момент и по никакъв начин няма да попречи на целите ти. Малко хора постигат този баланс или по-скоро пътят е дълъг докато осъзнаете това.
Ограничението през седмицата, ще ви постави в губеща, а не печеливша позиция през уикенда – тялото ви ще гладува за тези храни повече от всякога. Използвайки тази стратегия, това ще е поредният празничен ден, който ще запомните с преяждане и другата година отново ще очаквате празниците с чувства примесени от страх и вълнение.
По-добрият избор – просто се хранете нормално. Не правете чудеса от храброст. Нищо няма да се промени за два дена. Колкото по-пълноценно се храните и колкото по-малко се лишавате, толкова по-малка ще е нуждата да преяждате.
2.Не гответе, когато сте гладни. През празничните дни, доста хора прекарват несметни часове в готвене. В това няма нищо лошо, но не забравяйте, че ако си пропускате храненията и не отделяте 10-15 минути, за да обядвате или да изядете следобедната си закуска, със сигурност аромата на сладкишите, които приготвяте ще ви изкушава още повече и ще се подведете да изядете повече, отколкото би ви накарала да се чувствате добре. Няма лошо да дегустирате. Както казах, всичко е в количеството. Опитайте това, което готвите, но ако сте гладни, вероятно ще изядете прекалено голяма порция.
3.Където и да пътувате, не забравяйте, че мястото не определя личността и идентичността ви и че вие навсякъде можете да бъдете себе си. Много често, хората използват пътуванията като причина да изневеряват на навиците, които ги карат да се чувстват добре. Когато пътуват, много хора спират да се движат, спират да си правят упражненията и спират да се интересуват с какво се хранят. Пътувала съм на много места и това никога не ме е смущавало, защото винаги си имам приоритети и винаги държа да намирам време и място за нещата, които ме карат да се чувствам добре и да съм пълноценна. Да – може да не правите велики тренировки. Може просто да направите малко йога или мобилност. Или пък, ако има хубав парк да потичате или да направите някои упражнения със собствено тегло в двора. Не е важно да прогресирате по време на пътуване, а просто да поддържате това, което сте постигнали. Затова, още преди да тръгнете, ако трябва си напишете какви са основните ви приоритети и си ги напомняйте. Не позволявайте вие да сте огледало на другите хора и техните навици. Смело заявявайте себе си и ако сте на правилното място – хората ще ви приемат. Аз нямам никакъв проблем да тренирам, когато всички други спят или седят. Нямам никакъв проблем да ям храната, която ме кара да се чувствам добре, когато другите ядат сандвичи, пици и т.н. Не съдя тях, нито те мен. Всеки с убежденията си.
4.В дните на празниците е много важно как започвате деня си. Сутринта до голяма степен определя как започва деня ви.
-Не пропускайте закуска, за да ограничавате калориите си. Напротив – направете си любимата здравословна закуска, която да ви засити. Която да помогне в тялото да се освободят правилните хормони и да имат стабилни нива. Защото, ако ядете нещо нездравословно на закуска или ако я пропуснете, със сигурност ще прегладнеете и отново няма да се храните осъзнато на обяд.
-отделете малко време за движение. Може да е просто разходка, йога, кратка тренировка. Тялото е най-добрата фитнес зала. Можете да правите всичко. Физическата активност, също спомага за отделянето на хормони, които ви карат да се чувствате по-добре. Също така, когато човек е физически активен, апетитът за истинска храна е по-силен, защото тялото знае от какво има нужда, за да се възстанови. И най-хубавата част е, че когато започнеш деня си така, някак си припомняш кой си, какви са целите и приоритетите ти и си още по-мотивиран да се придържаш към изборите, които подкрепят това. Активността поражда мотивация и вдъхновение. Ленивостта поражда мързел и празнота, която запълваме с неправилни неща.
5.По време на пътуванията, планирайте здравословни закуски. Не тръгвайте просто така и не разчитайте да намерите нещо полезно на някоя бензиностанция. Не отнема много време да си направите някое цветно смути, да си приготвите лимецова палачинка или засищащи сандвичи.Можете просто да сварите яйца, да нарежете зеленчуци и да добавите малко маслини. Всичко е бързо и лесно, но така ще имате качествена храна, когато огладнеете и това ще ви кара да се чувствате добре.
6.По време на пътуванията, използвайте спиранията, не само, за да заредите гориво в колата, но да презаредите и тялото си. Винаги отделям време да правя малко мобилност, когато спираме или някоя стойка на ръце на гърба на бензиностанцията. Спомням си един случай, когато пътувахме за IFS Bootcamp и вече се чувствах схваната и изнервена. Спряхме и поседях на една поляна. Направих 4-5 упражнения за мобилност и повисях на нещо като лост. Изведнъж енергията в тялото ми се завърна и се чувствах ентусиазирана за следващите два часа път. Движението връща енергията в тялото. Не го забравяйте.
7.Използвайте по-малки чинии, когато се храните. Хората подценяват това, но окото е ненаситно. Колкото по-голяма е чинията, толкова повече ще си сипете. И нека не се лъжем! Всички ще си сипем втора порции. Две порции в по-малка чиния, могат да се равняват на една голяма порция. Доста по-добре от две големи порции, нали? Така че, не подценявайте това.
8.Ако искате да опитате от всичко, сложете си по малко от всичко. Ако се опитвате да ядете нещо, което смятате, че „трябва“ и всячески избягвате това, което наистина ви се яде, със сигурност, точно в края на обяда или вечерята ще изядете много от това, на което се опитвате да устоите. Винаги знам, че ако нещо ми привлече вниманието, трябва да си отчупя малко – дори, за да го пробвам. После, желанието ми изчезва и знам, че не съм се борила с желанието си. Всичко е в количеството! Празниците са сумарно 3-4 дена. Не се престаравайте с яденето, но и не прекалявайте с въздържането. По-скоро, набележете си нещо, което бихте искали да опитате на всеки от празниците. Така, ще има нещо различно за всеки, но без да прекалявате и без да се опитвате да се въздържате.
9.Не прекарвайте целия ден на масата. Никога не съм разбирала, защо социализирането трябва да се случва само около масата. За щастие, моите близки и приятели, обичат разходките или дори разни игри като баскетбол, футбол, федербал и т.н. Така, можем да прекарваме време заедно, което да не е свързано с хранене. Бъдете инициатори и предложете разходка в околността или пък някоя забавна игра. Колкото по-малко време прекарате около масата, толкова по-малко храна ще изядете.
10.Храна ще има и след празниците. Не смятайте, че това са дните, в които ви е позволено да „нарушавате режима си“. Един здравословен режим не ви забранява нищо и ако нещо ви се прияде – винаги можете да го опитате. Хората, които са в отлична форма, могат да бъдат забелязани да ядат неща, които не попадат в графа „здравословно“. Но фактът е, че те консумират тези храни умерено и като изключение, а не като норма. Повтаряйте си го и просто бъдете един от тях.
11.Няма по-хубаво от това на празниците да се чувстваш енергично и добре, а не да се чувстваш преял, да ти е лошо и да бъде поредният път, в който мислите на самообвинение превземат живота ти. Вярвам, че това ще са най-добрите ви празници. Зависи от вас!
0 Коментара