Използването на твърдо гориво за отопление в градовете трябва да спре до три години. Това е записано в наредба, която сега се обсъжда, и засяга изграждането на нискоемисионни зони в града.

Тя се опира на приетата през 2019 г. Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух от 2018 г. до 2024 г. В мотивите е записано, че с правилата, които се налагат, се покриват и критериите на Европейската комисия, уточнява "Телеграф".

Смяна на печка в Бургас намалява 50 пъти праха

Всяко домакинство, което преустанови използването на старата си печка на дърва или въглища и я замени с ново екологосъобразно отоплително устройство, помага за намаляване на замърсяването 50 пъти по-малко прахови частици. Изчисленията на годишна база показват, че спестените емисии въглероден оксид са 204 тона, с 37 тона по-малко са фините прахови частици, а количествата азотни оксиди намаляват с 38 тона.

При изпълнението на двата проекта за замяна на старите отоплителни уреди на дърва и въглища с алтернативни екологични отоплителни устройства на пелети, природен газ и климатици се изчислява намаляване на емисиите от фини прахови частици с 36 тона годишно, а емисиите въглероден оксид са със 192,3 тона годишно по-малко.

ЕС подменил 800 уреда

В рамките на проекта, който се финансира чрез Програма ЛАЙФ на ЕС, по пилотната фаза са подменени 74 уреда, а по основната фаза – други 717. Това прави общо 20,04 тона по-малко фини прахови частици само за година и със 106,2 тона годишно по-малко въглероден оксид, изчислиха експерти. По проекта, финансиран чрез Оперативна програма „Околна среда“, на мястото на старите замърсяващи отоплителни печки се монтират 694 екологични, с което се спестяват 16,24 тона фини прахови частици годишно, а количествата въглероден оксид намаляват с 86,1 тона годишно.