"Каналджийството е високо организирана престъпна дейност и се извършва от много хора, които установяват контакти с международните си партньори, най-вече в Турция", каза директорът на Национална следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов.
"В Истанбул и в Одрин има "борси" за каналджийски услуги. Там мигрантите си намират каналджия, който им посочва локация (офис или магазин) където да оставят предварително уточната сума, това е т.нар. система "хавал".
Когато мигрантът премине от другата страна на границата, той изпраща видео съобщение и сумата се отблокира", обясни Сарафов пред bTV.
"От другата страна веднага ги приемат българи и ги превозват до друга граница. Българските каналджии постоянно поддържат комуникация със своите "партньори" от турската страна", посочи Сарафов.
Той посочи, че най-тъжното за България е, че преследваме мигрантите, а не каналджиите.
"Защитник съм на обикновените полицаи, които влизат в ролята на камикадзета, за да спират с телата си нелегалните бежанци по границата. Да не говорим, че нямат и подходящото оборудване. Погледнете колко полицаи загинаха последния месец, това не е нормално", каза той.
По думите му шофьорите са най-дребната брънка във веригата.
"Шофьорът Найден от онзи ден е наркоман, болен е от СПИН и е с 14 присъди. Вероятно не е взел и пари, а са му платили с наркотици, той е човешка развалина", уточни той.
"По-суровите присъди не зависят от прокуратурата и следствието, а от законотворците в парламента. Съгласен съм, че присъдите трябва да бъдат по-високи. Максималната присъда в момента е 10 години. Панацеята е наказанията да са неизбежни, и лека полека ще намалее каналджийството", каза още Сарафов.
0 Коментара