Фирмите в страната са получили над 4,4 млрд. лв. като компенсации за високите цени на тока. Това става ясно от писмен отговор на служебния министър на енергетиката Росен Христов на депутатски въпрос.
Програмата за компенсиране на бизнеса заради скъпата електроенергия стартира от октомври 2021 г. След това от 1 юли 2022 г. с актуализацията на бюджета мярката беше променена и цените на тока за бизнеса реално бяха фиксирани, защото фирмите получаваха компенсации за цените над 250 лв. за мегаватчас, като допълнително плащаха цените за достъп до електроразпределителната мрежа и за пренос на електроенергията.
От началото на 2023 г. цените на тока за бизнеса реално са понижени с около 20 на сто, защото фирмите вече получават компенсации за цените на електроенергията над 200 лв. за мегаватчас, като продължават да плащат цените за достъп и пренос. Дали това ще доведе да понижение на цените на стоките и услугите тепърва предстои да видим.
В програмата за компенсиране на небитовите потребители на електроенергия попадат около 633 хил. крайни клиенти, като сред тях са фирми, учебни заведения, храмове, театри, лечебни заведения и т. н.
За периода след промяна на програмата за компенсиране на бизнеса, от 1 юли до 31 октомври 2022 г. от Фонд “Сигурност на електроенергийната система” на небитовите потребители на ток са изплатени 2,447 млрд. лв., става ясно от отговора на министър Росен Христов. В първата част от програмата, в периода от 1 октомври 2021 г. до 30 юни 2022 г., изплатените средства за компенсации заради скъпия ток са 1,984 млрд. лв. Така общата сума на изплатените компенсации надминава 4,4 млрд. лв.
Само от януари до ноември миналата година вноските на държавните енергийни предприятия във Фонд “Сигурност на електроенергийната система” (ФСЕС) са в размер на 3,5 млрд. лв. Средствата от държавните дружества влизат във фонда по две направления. Първо, средствата за компенсиране на бизнеса заради скъпия ток се набираха чрез целеви вноски на държавните енергийни дружества във ФСЕС. С тази цел от януари до ноември 2022 г. от БЕХ са внесли във ФСЕС 2,976 млрд. лв. Освен това, държавните енергийни дружества внасят във фонда 5% от приходите си от продажба на ток. Вноските във фонда от ТЕЦ “Марица Изток 2” са 167,8 млн. лв., от АЕЦ “Козлодуй” са внесли 285,8 млн. лв., от ЕСО - 34 млн. лв., от “Булгартрансгаз”- 32,29 млн. лв., от НЕК - 10,45 млн. лв.
Износът на електроенергия се е увеличил
Произвеждаме повече ток, потребяваме по-малко
Произведената енергия от ВЕЦ е намаляла с близо 26 на сто през миналата година, отчитат от ЕСО.
През изминалата година страната ни е произвеждала повече ток, но е потребявала по-малко спрямо 2021 г., показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Производството на електроенергия в България се е повишило с 5,7 на сто, като през 2022 г. е отчетено производство на електроенергия в обем на 50,42 млн. мегаватчаса, докато за 2021 г. то е било 47,7 млн. мегаватчаса.
Потреблението на електроенергия в страната е намаляло с 1,81 на сто за 2022 г. спрямо 2021 г. За изминалата година то е било 38,18 млн. мегаватчаса, докато през 2021 г. потреблението е било 38,88 млн. мегаватчаса, показват още данните на ЕСО.
В същото време се е увеличил износът на ток, тъй като салдото между износа и вноса се е повишило с 38,85% през 2022 г. спрямо 2021 г.
Производството на електроенергия от базовите централи за изминалата година е с 8,87% по-голямо спрямо 2021 г. През 2022 г. те са произвели 42,86 млн. мегаватчаса електроенергия, а година по-рано - 39,36 млн. мегаватчаса.
Пуснаха нова технологична система на енергийната борса
Стартира роботизирана търговия с ток
Компютри автоматично ще могат да сключват сделки за покупка на ток на пазарния сегмент “Ден напред”.
Българска независима енергийна борса (БНЕБ) стартира роботизирана търговия и на пазар “Ден напред”. Това е възможно благодарение на технологично приложение за свързаност API, което БНЕБ вече предлага за сегмент “В рамките на деня”.
Регистрирани на борсовия пазар на електрическа енергия търговци на пазарен сегмент “Ден напред” вече могат да използват API за роботизирана търговия. Това означава, че ще може да използват компютри, които автоматично да сключват сделки за покупка на ток при предварително зададени параметри.
Досега възможност да търгуват по този начин имаха само участниците на пазарен сегмент “В рамките на деня”.
“Интересът към автоматизираната търговия и положителният ефект от нея, както и натрупаният опит от изминалата година на пазар “В рамките на деня”, ни убеди да предоставим тази възможност и на пазарните участници на сегмент “Ден напред”. Тези участници, които се възползват от новостите, ще имат конкурентно предимство пред останалите, като това ще бъде от най-голяма полза за техните клиенти”, каза Константин Константинов, изпълнителен директор на БНЕБ.
0 Коментара