България успешно пласира 10-годишни облигации, деноминирани в евро, с общ размер от 1,5 млрд. евро и лихвен купон 4,5% при доходност 4,78%, обяви министърът на финансите Росица Велкова.

Решението за пласирането на емисията е взето в петък вечерта и за него са знаели ограничен кръг хора, сред които и премиерът Гълъб Донев. Дългът не е емитиран в понеделник, а във вторник, тъй като пазарите в САЩ не са работили.

"Важна роля за успешното развитие на трансакцията беше обновяването на наличната документация от последното излизане на международните пазари през септември 2022 г. То бе осъществено в изключително съкратени срокове и включването на т.нар. формат 144 А, който дава достъп на институционалните инвеститори в САЩ, които на практика представляват най-широката инвеститорска база. Както се вижда и от разпределението на емисията - 24% придобиха инвеститори от Северна Америка. Обемът на подадените поръчки достигна 7,3 милиарда евро от 248 инвеститори", съобщи Росица Велкова.

Парите ще бъдат използвани за плащане на стар дълг на държавата в размер на 3 млрд. лв. Падежът на емисията облигации на 26 март тази година.

По думите на финансовия министър, за успеха при пласирането на новите книжа е допринесъл и фактът, че България вече е познат емитент. "Третата причина е, че използвахме прозорец, който в момента има на пазара. Септември просто трябваше да излезем на пазара, тъй като беше необходимо да осигурим ликвидност. Нямахме голям избор да изчакваме, за да може експертите на Министерство на финансите да преценят кога е най-удачният момент за излизане", обясни тя.

Велкова добави, че друго решение за излизане на международните пазари ще бъде взето, след като бъде гласуван от Народното събрание бюджета за 2023 г. "Там ще бъде определен дефицитът за 2023 г., което ще обоснове необходимостта от дългово финансиране. В момента единствено осигуряваме дългово финансиране за падежиращия дълг. Нямаме право да ползваме повече дългово финансиране за тази година, ако законът за бюджета не бъде приет", уточни министър Велкова.