Хора, които имат задължения към държавата хазна в размер над 5000 лв., няма да могат да изнасят за страна извън ЕС суми в размер над 30 хил. лв. Това предвиждат промени във Валутния закон, които бяха приети в сряда от Министерски съвет.

При принасяне през границата на големи суми митничарите ще трябва да правят справка дали хората имат задължения към държавната хазна в размер над 5000 лв., които не са обезпечени, разсрочени или отсрочени по реда Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Ако справка в данните на НАП покаже, че човек има такова задължение, цялата сума ще бъде задържана от митничарите срещу разписка. Митничарите ще уведомяват за случая хората в НАП, които ще налагат запор върху пренасяните пари през границата в размер на задължението към хазната. А останалите пари ще бъдат връщани на човека.

Ако публичните изпълнители на НАП не предприемат действия по запориране на парите, цялата сума ще се връща на човека. Процедура ще продължава до 10 дни, предвиждат промените в закона. А връщането на парите няма да става автоматично, а след писмено искане от човека, от който са задържани пари или от упълномощен от него гражданин. Това означава, че 10 дни след като сумата бъде задържана човекът ще трябва да отиде до митницата, за да поиска парите да му бъдат върнати.

С промените ще бъдат въведени и строги правила за изпращане на пари по куриери. Пренасянето през границата на пари чрез пощенски или куриерски пратки е забранено с изключение на пратки, чиято стойност е обявена, гласят новите текстове. Това означава, че митничарите ще могат да проверяват всяка пратка за страна-членка или за държава извън ЕС, дали съдържа пари в брой. А при пратки с пари в тях ще трябва да бъде попълвана декларация за размера на сумата. При пренасяне на пари в размер над 10 хил. евро чрез пощенски или куриерски пратки, като непридружен багаж или товар в контейнер, митничарите ще могат да изискват от изпращача или получателя на парите да представи в срок до 30 дни и декларация за произхода на парите и за собственика им. Ако пари бъдат пренасяни в пратка и не бъдат декларирани или митничарите поискат декларация за произхода на парите, а такава не бъде дадена, ще задържат средствата.

При пренасяне чрез куриерски пратки на суми под 10 хил. евро и при основателни съмнения за собствеността, икономическия произход и предназначението на парите, митническите ще могат да задържат сумата и да поискат от приносителя подробна информация за средствата, която трябва да бъде предоставена до 30 дни. Тази информация ще съдържа произхода на парите, предназначението им, пълното име, адрес, дата и място на раждане, националност и номер на документ за самоличност на изпращача на парите и на получателя им.

Както и досега, ако пътувате и носите в себе си над 10 хил. евро, сумата ще трябва да бъде декларирана независимо дали пътувате в рамките на ЕС или за страна извън Общността. Промените обаче дават повече права на митничарите при пренасяне през границата на суми под 10 хил. евро. При основателни съмнения за собствеността, икономическия произход и предназначението на пренасяните пари или при наличие на признаци за незаконни дейности, свързани с пренасянето на суми под 10 хил. евро, митничарите ще записват данните за човека в специален регистър. Формулировката за наличието на основателни съмнения за произхода на парите е твърде абстрактна и неясна, гласи позиция по проектозакона, получена в рамките на общественото му обсъждане.