Бензинът и дизелът поскъпнаха до средна цена от 2,80 лв. за литър, показват данни на специализирания сайт fuelo.net. Само за месец повишението на цената на бензина А-95 е с 11 ст. за литър, или с над 4 на сто. Същевременно цената на дизела е нараснала с 16 ст., или с повече от 6 на сто. Причината за това е поскъпването на петрола на международните пазари.

В рамките на последните два месеца бензинът е поскъпнал с над 9%, или средно с 24 ст. за литър. В същото време цената на дизела е нараснала с 34 ст. за литър, или и с 13,8%. Преди два месеца, дизелът беше с около 10 ст. за литър по-евтин от бензина, докато в момента цените им са изравнени.

Въпреки това поскъпване, горивата в момента са много по-евтини спрямо лятото на миналата година. В средата на юли 2022 г. цената на бензина беше достигнала рекорд от 3,41 лв. за литър, а дизелът беше 3,56 лв. През миналата година търговците обясняваха повишението на цените с поскъпването на бензина. Сега горивата за автомобили са много по-евтини, но за търговците това не е повод да свалят цените на стоките.

Разликата между най-ниските и най-високите цени на бензина и дизела в страната достига 40-50 ст. за литър. Най-евтиният бензин е 2,50 лв. за литър на бензиностанция край Ракитово. Доста по-ниски от средните за пазара са и цените на горивата на редица бензиностанции в Стара Загора. Най-скъпи са горивата край морето, по магистралите и в някои малки населени места, където няма конкуренция между различни бензиностанции. На един търговски обект в Шабла продават бензин и дизел за над 3 лв. за литър. Дизелът е над 3 лв. за литър и на бензиностанция от голяма търговска верига в Слънчев бряг.

На различни търговски обекти на магистралите цената на бензина достига 2,93-2,94 лв. за литър, а на дизела – 2,96-2,99 лв. Тези цени са доста по-високи от средните за пазара. По магистралите може да бъдат намерени и по-евтини горива. Но, за да не се налага да търсите евтина бензиностанция, е по-добре да заредите автомобила си преди да тръгнете на дълъг път.

Търговците на горива държат по-високи цените на някои бензиностанции на магистралите, особено близо до граничните пунктове, защото трафикът покрай тях е голям. Освен това шофьорите спират на бензиностанциите и за да си починат, а горивата в повечето съседни страни са по-скъпи и затова при пътуване в чужбина е по-изгодно да заредят автомобила в България.