Вероятно договорите със строителните фирми ще бъдат прекратявани поради стопанска непоносимост или заради неизпълнение на договорите. Фирмите са категорични, че не могат да работят по предишните цени и затова работят бавно и символично. Само един изпълнител е казал, че е готов да възстанови получените аванси за работа, стана ясно от думите на министъра, предават от БТА.
В момента се извършват проверки за състоянието на пътищата, за да се защити обществения интерес, преди да са изтекли гаранционните срокове. Ако се наложи ще се правят допълнителни тестове за състоянието на пътищата.
“Може би не е най-удачно проверките да се правят през лятото, когато асфалтът е най-еластичен. Не оспорвам резултатите от проверките направени от служебното правителство, но това няма значение, защото след изтичането на гаранционния срок държава не може да направи нищо друго, освен да ремонтира, каза Цеков.
Изчезналият софтуерен код на ТОЛ системата също се превърна в тема по време на изслушването на министър Цеков. Мивалата седмица МРРБ сигнализира ДАНС за липсващия код след доклад на Агенция “Пътна инфраструктура”. АПИ няма информация нито къде е кодът, нито кой точно го съхранява.
От отговора на министър Цеков в ресорната комисия става ясно, че в разпоредбите на закона има ясни тестове, които разписват правата на интелектуалната собственост и всички авторски и сродни права трябва да са собственост на възложителя. Всички програми кодове са предадени през 2018 и 2019 г. на Радослав Миленов, началника на отдел в ТОЛ управлението. В АПИ обаче тези кодове не са открити и затова със случая се занимава ДАНС
0 Коментара