Най-важното е, че рафинерията трябва да продължи да работи. Без да имаме рафинерия, в близките години няма да се справим само и единствено с внос на готови продукти. Най-лошият вариант е рафинерията да спре, това не искам и да си го представям.
Ако тя спре изобщо, тогава няма да си говорим за цени на горивата, а ще се надяваме да ги има. Ако рафинерията продължи да работи с този петрол, нещата ще се продължат по този начин. Може дори да не усетим преминаването към друг тип петрол, зависи от пазара. Това коментира в предаването „Денят на живо“ Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.
"До три дни вероятно рафинерията няма да може да премине на друг вид петрол. Чисто практически не може. Трябва да има определен срок: дали ще е октомври, дали март. Не може да се променя всеки ден и всеки час в зависимост от настроенията на политиците", добави той.
Бенчев обясни, че е важно най-вече да има сигурност, рафинерията да работи, останалите играчи да работят спокойно, за да избегнем колапс. "Ако нещата на международните борси продължат, дори цените може да тръгнат надолу в идните дни. В най-лошия случай, ако нещо извънредно не се случи, се надявам, че ще посрещнем Коледа с тези цени на горивата или дори малко по-ниски", коментира още той.
Бенчев посочи, че откъде ще получим петрол след отпадането на дерогацията, зависи от това какви договори ще подпише собственикът на рафинерията. "Ако петролът трябва да преминава през Босфора, ще е необходимо повече време, ще оскъпи доставката. Рафинерията може да работи 10 дни с една доставка. Трябва да има ритмичност и сигурност на доставките", отбеляза той.