Депутатите от икономическата комисия към парламента отхвърлиха на първо четене предложените от Министерство на финансите промени в данъчните закони. През миналата седмица това направиха и депутатите от бюджетната комисия към парламента.
Няма да подкрепим предложеното увеличение на данъците, заявиха депутати от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Предложените промени не бяха подкрепени и защото с тях се увеличава административната тежест за бизнеса. Това обаче не пречи законите да бъдат подкрепени на първо четене в пленарната зала на парламента, което ще даде възможност на депутатите да правят промени в тях между първо и второ четене.
Най-съществената промяна е предложението да бъдат увеличени данъчните оценки на имотите с до 65%, което би довело до повишение на данък сгради със същия процент, а вероятно до вдигане и на такса смет. От Министерство на финансите обясниха, че са внесли предложение на сдружението на общините за увеличение на данъчните оценки на имотите в поискания от тях вариант.
За големите корпорации, които имат годишни приходи над 750 млн. евро, е предложено въвеждането на допълнителен корпоративен данък от 5%, така че ставката на данък печалба за тях да стане 15%.
Съществени промени са предложени и при облагането на ресторантите. От Министерство на финансите предлагат срокът за ползване на намалената ставка на ДДС от 9% за тях да бъде удължен до края на 2024 г. Но за сметка на това да бъде въведен данък за бакшишите, във всички ресторанти с поне две звезди да дават заплатите само по банков път и да приемат плащане с банкови карти, да бъдат вдигнати минималните осигурителни прагове за бранша и да има квоти за работещите в ресторанти на 4-часов работен ден.
Прагът за задължителна регистрация по ДДС да бъде увеличен от 100 хил. лв. на 166 хил. лв., но чак от началото на 2025 г., предлагат от Министерство на финансите, въпреки че тази промяна е записана в законодателната програма на правителството. От министерството обясниха, че предлагат промяната да влезе в сила от 2025 г., защото от тогава ще има нова директива на ЕС и за вдигането на прага за регистрация няма да е необходимо разрешение от Брюксел. Сега процесът по нотификация продължава около 9 месеца, а от министерството не са поискали разрешение от Европейската комисия за вдигане на прага за регистрация по ДДС. Така че промяната няма как да стане от началото на 2024 г.
Сред другите предложения са хората да не плащат, ако не им дадат касова бележка. Както и да връщат на хората 0,5% от платения от тях ДДС, ако пазят касовите си бележки.