За първи път от две години насам на 1 януари ще имаме редовен бюджет. Маратонът по гласуването му продължи десетки часове извънредни заседания през последните две седмици.
Предвиждат се приходите да са 6 милиарда по-малко от разходите, но бюджетната дупка ще остане в рамките на 3%, за да спазим изискванията за приемане на еврото. Прогнозата е животът ни да поскъпне с под 5 на сто. Новият дълг, който държавата може да тегли, е почти 12 милиарда лева.
Депутатите приеха да се предоставят допълнително 68 млн. лева в бюджета за 2024 година за сектор „Култура”. Освен това си отпуснаха 4 млн. лв. за ремонт на НС и допълнителни 2 млн. лева за персонала на БАН. Народните представители не приеха предложението на ИТН да намалят партийните си субсидии на 1 лев. Ресорната комисия отхвърли и предложението на ИТН за връщане на 20% ДДС на ресторантьорите. За сметка на това депутатите приеха увеличение на средствата на НЗОК за помощни материали за хора с увреждания с 5 млн. лв.Депутатите решиха да дадат допълнителни средства в размер на 100 000 лв. за Добруджанския и за Тракийския научен институт. Парламентът прие и предложението за създаване на Фонд „Стамболов”, с който да се финансират магистрите ни в чужбина. Той ще е на стойност 5 млн. лв.
В Бюджет 2024 е предвидено и увеличение на заплатите на работещите в НСО с 11 млн. лв. Капиталовите разходи за догодина ще бъдат в размер на 9 994 003 млн. лв., решиха нароните представители. НС прие предоставянето на ваучери на храна да става на електронен носител.
Депутатите се скараха за съдбата на детската болница, въпреки че за нея пари не са записани в бюджета. Напрежение предизвика и това чия всъщност е идеята детската болница да се запише в план-сметката на държавата. Спорът се оказа полезен. Партиите, подкрепящи управлението, в крайна сметка задължиха здравния министър да ускори строителството и да се отчита какво е свършил.
Минималният размер на основната заплата за най-ниската длъжност, предвиден за заемане от държавен служител за 2024 г. става 933 лв. Народните представители решиха размерът на еднократната помощ за ученици, записани в осми клас за учебната 2024-2025 г., да е 300 лв. Минималният размер на фискалния резерв до края на 2024 г. ще е 4,5 млрд. лв., а максималният размер на държавния дълг към края на 2024 г. няма да надвишава 48 млрд. лв.Сериозен спор предизвика и темата дали да се индексират вече сключени договори за строителство на пътища, като увеличението достига до 50%. Това доведе до разделение между ПП и ДБ. От ДБ се обявиха против идеята.
Народните представители приеха максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, да е в размер на 11,7 млрд. лв. Според новия бюджет електроенергията за училищата, детските градини, храмовете и манастирите преминава на цените на регулиран пазар.
Народните представители отпуснаха 54 млн. лв. за изграждане на система за оказване на спешна медицинска помощ по въздух, както и 5 млн. лв. за изграждане на нов кръвен център.
0 Коментара