В Държавна агенция за бежанците ще се създаде и ще се поддържа регистър за чужденците, търсещи или получили закрила на територията на Република България. Това се предлага проект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, който е публикуван за обсъждане в Портала за обществени консултации към Министерския съвет. С промените се предвижда Държавната агенция “Национална сигурност” (ДАНС) да има достъп до информацията от регистъра на бежанците, както и Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението (ЕСГРАОН). Последното се прави, за да се подобри “обмена, консолидирането и интеграцията на информацията по административния контрол между базите данни на различните държавни органи”, се казва в мотивите на законопроекта.
Данните от регистъра ще могат да се предоставят на държавни органи, местни и чуждестранни юридически лица - по силата на закон или съдебно решение, на български граждани и чужденци - относно вписаните за тях данни и на чуждестранни държавни органи - в съответствие с международните договори, по които Република България е страна.
С промените в Закона за убежището и бежанците от Министерския съвет ще трябва да създадат наредба за оценка и установяване на възраст, когато бежанци нямат документи. Приемането на такава наредба е спешно и наложително поради обстоятелството, че в мнозинството си гражданите на трети страни като цяло, и особено непридружените малолетни и непълнолетни деца чужденци, влизат или пребивават у нас без валидни документи за самоличност, се казва още в мотивите на законопроекта, които са разписани от председателя на Държавната агенция за бежанците Мариана Тошева.
От една страна, липсата на подобна наредба е пречка за ранната идентификация на непридружените деца и предприемането спрямо тях на съответните защитни мерки. От друга страна, това позволява злоупотреба с правото доколкото при липсата на адекватен механизъм за оценка на възрастта зачестяват случаите, в които пълнолетни граждани на трети страни заявяват, че са непълнолетни или малолетни, за да се възползват от гаранциите и привилегиите, предвидени в законодателството като мерки за закрила на децата, се посочва в мотивите на новите текстове.
Данните, които се вписват за чужденците

Съпруг/а, деца, професия и адрес

1. Имена на кирилица и на латиница, дата на раждане, място на раждане, пол, гражданство;
2. Личен номер на чужденец и/или единен граждански номер;
3. Постоянен адрес в Република България;
4. Настоящ адрес в Република България;
5. Документ за задгранично пътуване (вид, серия, номер, дата, място на издаване и срок на валидност);
6. Решения за получаване на закрила на територията на Република България (дата и номер);
7. Семейно положение;
8. Съпруг (съпруга);
9. Деца до 18-годишна възраст;
10. Постоянен адрес в страната, чийто гражданин е лицето;
11. Професия или занятие;
12. Служебни данни;
13. Други данни, посочени в закон.