„Нашето море не подходящо, най-вече от гледна точка на екологията, защото ние разчитаме основно на миграционните потоци на рибите и това нещо ще ги обърка, преди всичко няма да ги докара по-близо до брега. Има един нелеп довод, който английските защитници на офшорния вятър, привеждат е, че там, където се изграждат на дълбочина между 70 и 100 метра фундаментите за тези перки, се създавало изкуствен риф и би било полезно за рибите. Ама параклиса на „Света Анастасия“ е много по-добър риф, отколкото една перка. Ако искаме да създаваме изкуствено рифове, които да привлекат рибите по-близо до брега, има много други начини“. Това коментира бургаският депутат от ГЕРБ-СДС Любен Дилов по повод част от текстовете, заложени в новия закон за енергията от възобновяеми източници, в който се предвижда изграждане на вятърни централи в Черно море.

„Това е един изцяло лобистки напън, защото, ако някой иска да прави проучвания, кои места са подходящи, какви са условията, ние имаме прекрасен Институт по океанология, който спокойно може да ги направи. Може спокойно да сложи малки перчици на различни места в морето и да прави замервания, да направи картографиране. Всъщност тук идеята е една компания иска на базата на този закон, ако мине, тя да вземе едни пари от Плана за възстановяване и устойчивост. Това, което не се каза по време на дебата, че връзката към брега е големият проблем, не става дума само за вибрации и за шум, които гонят рибите.

Слага се малко каруцата пред коня – дай сега да имаме законодателство, че видиш ли, когато един ден започне това да става икономически изгодно, ние да сме подготвени. Връзката към брега е на компрометираща, за самите перки е ясно, но кабелите, които свързват с преносната мрежа....

Не хвърлям съчки в някакъв огън, със сигурност рибарството ще пострада, със сигурност няма да почне идеята до 2030 година. Още повече, че е икономически неизгодно. Фирмата, която бута цялата история е регистрирана в Англия с капитал от 100 паунда, тя е заявила, че иска да произведе 2300 мегавата, а 1 мегават струва 1 млн. паунда. Как ще излезе сметката? Абсурдно.

На първо четене минават много неща, които или не влизат за второ четене или изглеждат по съвсем различен начин.“, добави Дилов.

Той коментира и предстоящите промени в закона за националния институт за недвижимите паметници на културата. „Ние искаме да дадем много по-голяма възможност да участват Регионалните музеи. Има един неразрешим проблем. На този институт му трябва да назначи 40 архитекти, а това не може да стане на повече от 1500 лева. Кой добър архитект ще отиде да работи за 1500 лева на място, на което ще го хейтят непрекъснато. Ние смятаме, че голяма част от дейностите могат да бъдат прехвърлени на Регионалните музеи, това ще увеличи техните приходи, ще им вдигне авторитета, защото хората ще започнат да ги търсят, инвеститори, собственици, връзката е много по-директна. Музейните експерти могат да се справят чудесно“, каза Дилов.

Той посочи, че има мечта за крепостта Русокастро. „Тя е догодина в бюджета да заложим 6-7 милиона първоначално за създаване на Национален депозитар за артефакти на Регионалните музеи наоколо – Бургас, Ямбол, Сливен. Едно място, където те да не са в кашони в мазета. Няма никакъв смисъл Регионалния музей в Бургас да притежава 2973 амфори. Искаме да създадем този депозитар, хората да могат да разглеждат не просто музейната сбирка, а неща, които да видят. Може да се направи нещо много интересно“, заяви депутатът.

Дилов каза за предстоящата ротация в правителството, че очакванията са му да няма драми, а дребни, фини настройки. „Със сигурност ще има сменени министри, има такива, които просто не се справят и то ще е по взаимно съгласие. Ще има сменени областни управители, които пораждат напрежение, не се справят, бяха прибързано избрани“, каза той.