Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства ще влезе в разрез с европейския регламент за обща рибарска политика, ако законодателите ни не се съобразят с този сектор от икономиката. За това предупреди председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти “БГ фиш” д-р Йордан Господинов. На среща между рибари от цялото Черноморие той обясни, че създаденият по еврорегламент 1380 Консултативен съвет за Черно море, в който членуват 19 организации от Румъния и България, е изпратил две препоръки относно ветропарковете в Черно море - през март 2022 г. и през юни 2023 г. В тях се посочва, че такива мощности трябва да са максимално далеч от брега, да се поставят в съгласие с всички заинтересовани и по ясни критерии. Според регламента, ако държава членка до 2 месеца не е отговорила, всеки приет след това законодателен акт не отговаря на общата рибарска политика на ЕС. Отговор от българска страна на двете препоръки и до момента липсва, докато в Румъния при планирането на ветропаркове властите са взели под внимание исканията на бранша, каза д-р Господинов. Той допълни, че прясно изследване на учени в Плимут показва, че перките в морето влияят негативно на риболова. Такива данни има и в прибалтийските страни, където дават солидни компенсации на рибарите.
Господинов предупреди, че разполагането на перки над под 100 м дълбочина ще бъде унищожително и за рибата, и за аквакултурите. “Не може кабели да минават там, където има мидени ферми. Рапаните също са много чувствителни. Ден преди да духне силен вятър, те се скриват, а вибрациите от перките ще ги ликвидират. Не казваме, че ветропарковете са лошо нещо, но развитието на този сектор от икономиката не бива да е за сметка на нашия. Вложенията в кораби, фабрики за преработка, екипажи са големи, трудът е тежък. Изнасяме миди и рапани в цял свят, защото сме стигнали най-високото ниво на безопасност на производството и продуктите ни са качествени.
“Категорично не сме съгласни с посочените до момента подходящи за ветропаркове зони в нашата акватория на Черно море, защото те минават през миграционните пътища на рибата”, заяви Емил Милев, председател на Сдружение “Черноморски изгрев”, в което членуват флотилия от риболовни кораби. Полетата са описани в доклад на “Център за изследване на демокрацията” от 24.11.2023 г. “Те са край Шабла и между Варна и Калиакра. Северното е на не повече от 2 мили от брега, засяга се и пътят на птиците Виа Понтика”, обясни Милев. Според него твърденията, че перките няма да се виждат от брега са до голяма част несъстоятелни, тъй като при ясно време от морската столица с просто око може да си види нос Калиакра, въпреки че разстоянието е около 60 км. За рибарите пейзажът с перки не е проблем, но такъв е дълбочината на разполагането им, а в някои от посочените зони тя е от 10 до 60 м.
Двете рибарски организации поставиха въпроса и пред ръководството на ИАРА. Директорът на агенцията Николай Георгиев каза, че до момента няма официална информация за намеренията за морски ветропаркове.
На срещата рибарите се договориха да подготвят единна позиция с конкретни искания за корекции в законопроекта, която да представят на предстоящата кръгла маса на 6 февруари.
Източник: Труд
0 Коментара