Първа експедиция за диагностичен анализ на морската околна среда във връзка с военните действия в Украйна започна в българска акватория, съобщиха от областната администрация във Варна. Изследванията са част от проекта SCIRENA II, който се изпълнява от Института за морски изследвания на Кралство Норвегия и Басейнова дирекция “Черноморски район”. В проучването участва и военният научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” на ВВМУ, който е извършил набиране на проби от крайбрежни и дълбоководни пунктове.

Фокусът на работата е върху картографиране на дънни местообитания и видове, които са обект на търговски риболов, на хидрографските условия, замърсителите и морските отпадъци.

В екипа са включени още курсанти от ВВМУ, докторанти от бургаския университет “Асен Златаров”, Техническия университет във Варна и Института по океанология.

SCIRENA II се финансира по програма “Опазване на околната среда и климатични промени” на ФМ на Европейското икономическо пространство и ще продължи до април 2025 г. Задачата на учените е да изследват доколко използваните гранати, ракети и дронове са оказали влияние върху флората, фауната и водата в Черно море. Видим негативен ефект имаше в началото на войната. Тогава бяха засечени множество изгорени и тежко ранени делфини, които са на върха на хранителната пирамида в Черно море. Военните сонари също им нанасят акустични травми, лишавайки ги от възможност да откриват храна.

Експедицията е част и от подготовката на НИК “Св. св. Кирил и Методий” за предстоящата в края на годината 33-та българска антарктическа експедиция. На кораба се отработва учение за стоварване на материали на необорудван бряг, тренират се и техники по спускането на дълбоководен дистанционно-управляем апарат. С него вече са проучени успешно определени 300-метрови участъци на дълбочина 80-100 метра, съобщиха от ВВМУ.