Германското правителство планира да спре всички облаги за определени лица, търсещи убежище, като част от пакет от мерки, договорени в четвъртък за борба с ислямския тероризъм и нарастващата престъпност с нож след нападението в Солинген миналия петък.

Търсещите убежище, които са дошли в Германия през друга страна от ЕС, която отговаря за обработката на техните молби по така наречената Дъблинска система, няма да получават повече обезщетения, при условие че страната на влизане се е съгласила да ги приеме обратно, обяви лявоцентристката коалиция на Олаф Шолц.

Ще им бъде предоставено само това, което се нарича „минимум легло, хляб и сапун“ от място за спане, храна и хигиенни продукти.

Правителството също така обеща да намали прага за експулсиране на мигранти, които извършват престъпления с оръжия, и да позволи на служителите да използват биометрични данни, подпомогнати от AI, за да установят самоличността на мигрантите. То също така се съгласи да настоява за по-нататъшна реформа на европейските правила за убежище, за да насърчи трансферите на „дъблински“ мигранти към други страни от ЕС. Берлин също планира да засили борбата срещу ислямистката онлайн пропаганда.

Експулсирането на непълнолетни мигранти трябва да бъде улеснено, а търсещите убежище, които пътуват до страната си на произход с цел, различна от „морални задължения“, като погребения, ще загубят правата си на защита.

Предстои да бъде създадена работна група от експерти, които да съветват правителството относно ислямизма.

Освен това ще бъде наложена „абсолютна забрана“ за носенето на ножове на публични събития. Държавните власти също ще получат правомощия да забраняват ножовете на гарите. Ножовете с подвижни остриета трябва да бъдат напълно забранени с изключения за ловци и работници.

„Атаката в Солинген ни шокира дълбоко и казахме, че правителството ще реагира на нея с строги мерки“, каза Нанси Фейзер, министърът на вътрешните работи, на пресконференция. "Тези, които нямат право на закрила в Германия, трябва по-бързо да напуснат страната ни."

Според текста на споразумението правителството ще „работи интензивно“, за да позволи депортирането на престъпници и потенциални терористи в Афганистан и Сирия.

Понастоящем конституцията и Женевската конвенция за бежанците забраняват експулсирането в несигурни страни или военни зони.

Шолц, чиито социалдемократи са изправени пред поражение в неделя на два източни провинциални избори в Тюрингия и Саксония, които се очаква да доведат до скок в подкрепата за твърдо дясната популистка AfD, е изправен пред силен натиск да предприеме действия след нападението в западния град остави трима убити и осем ранени.

Сириец, търсещ убежище, на възраст 26 години и посочен само като Иса ал-Х, е арестуван и е признал за нападението. Ислямска държава пое отговорност, като каза, че нападението е "за да отмъсти за мюсюлманите в Палестина и навсякъде".

Заподозреният е дошъл в Германия през 2022 г. като сирийски бежанец. Молбата му е отхвърлена и е наредено той да бъде депортиран в България, тъй като вече е регистриран за убежище там.

В Германия се появи вълна на недоволство, след като стана ясно, че когато служителите се опитали да го депортират през юни 2023 г., те обаче не успели да го намерят и той останал в Германия. Заповед за арест не е издадена, тъй като поведението му дотогава е било незабележимо.

Фридрих Мерц, лидер на дясноцентристката опозиционна партия Християндемократически съюз, поиска край на приемането на бежанци от Сирия и Афганистан и призова за контрол на всички граници на Германия.

На среща с Шолц във вторник той предложи да работи с него за борба с нелегалната миграция, но след това го нападна, като каза на пресконференция, че „канцлерът губи контрол над собствената си страна“.