С 14 гласа "за" и 3 "против" ЦИК реши да даде указания и на двете коалиции около двата лагера в ДПС - "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски и "Демокрация права и свободи - ДПС" на Джевдет Чакъров и Ахмед Доган, които подадоха документи за регистрация за участие в парламентарните избори.

Против гласуваха Красимир Ципов, Георги Баханов, Йорданка Ганчева, излъчени от ГЕРБ.

И двете коалиции трябва да представят пред комисията документи, че политическа партия ДПС не е част от техния състав и да предоставят удостоверение за банкова сметка на името на друга партия.

Налице е несъответствие по член 127, ал. 2 от Изборния кодекс, реши мнозинството от ЦИК.

"По време на обсъждането предложих различна редакция. Смятам, че не даваме ясно конкретно указание, което да бъде изпълнено от заявителите по това указание", коментира Красимир Ципов.

"Гласувах против указанията – продължение на правния абсурд, да не определи последователността на внасяне на документите. Това доведе до изсмислените указания, да извадят една от партиите от тях. В двете коалиции участва една и съща партия", посочи Георги Баханов.

"Не може ние да бавим и да тупаме топката, указанията се дават незабавно, а ние ги даваме след два дни. Проблемът ще бъде пред нас отново и ЦИК ще трябва да се произнесе по документите. Не обсъдихме всички документи. Казахме, че една партия не може да участва в двете коалиции, не можем да кажем дали една партия може или не може да участва в една коалиция", изтъкна и Йорданка Ганчева.

Чл. 172. от ИК

(1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2016 г., в сила от 26.05.2016 г.) В срок от 30 работни дни след изборния ден лицето, което представлява партията или инициативния комитет, и лицата, които представляват коалицията, представят пред Сметната палата на хартиен и електронен носител отчет за приходите, разходите и поетите задължения за плащане във връзка с предизборната кампания, придружен с извлечение от банковата им сметка. Към отчета се прилагат декларациите по чл. 169, ал.1 и 3.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2016 г., в сила от 26.05.2016 г.) В срок от 30 работни дни след изборния ден доставчиците на медийни услуги, социологическите и рекламните агенции, както и агенциите за осъществяване на връзки с обществеността представят в Сметната палата на хартиен и електронен носител информация за предоставените услуги на партиите, коалициите и инициативните комитети. Информацията се предоставя по образец, утвърден от Сметната палата, и се публикува на интернет страницата и.
(3) Средствата на кандидата или на член на инициативния комитет за предизборната кампания се отчитат в отчета на партията, коалицията или инициативния комитет по ал. 1. Към отчета се прилага декларацията по чл. 169, ал. 2.
(4) Отчетът по ал. 1 се изготвя и представя по образец за всеки вид избор, утвърден от Сметната палата. Отчет, който не отговаря на изискванията относно формата, съдържанието и начина на представяне, се смята за неподаден. Сметната палата определя условията и реда за отстраняване на неточности и непълноти.
(5) Сметната палата публикува на интернет страницата си отчетите на партиите, коалициите и инициативните комитети по ал. 1 в 15-дневен срок от изтичането на срока за представянето им.
(6) (Доп. - ДВ, бр. 39 от 2016 г., в сила от 26.05.2016 г.) Когато декларираните приходи и извършените разходи във връзка с предизборната кампания са над 1000 лв., Сметната палата извършва одит за съответствие в 6-месечен срок от изтичането на срока по ал. 1.