По думите на проф. Тодор Тагарев западните страни са колебливи. Според него в "Плана за победа" на Зеленски няма териториални отстъпки. Със сигурност не се допуска идеята Русия да контролира какво се случва в Украйна, като външна политика и търсене не съюзници, добави Тагарев и подчерта, че фокусът е към още оръжия, ПВО, далекобойни оръжия и право на използване по цели на руска територия.

С ресурсите, които към момента Русия заделя, за да освободи завзетите от украинската армия територии в Курска област, Украйна има шанс, смята бившият министър на отбраната. Според него Русия няма достатъчно ресурси, за да продължи настъплението си на източния фронт и да освободи Курска област.


"В тази ситуация Путин трябва да решава кое му е по-важно - дали да освободи завзетите територии в Курска област, или да продължи настъплението в Източна Украйна", каза той в ефира на БНР.







По думите му ако Курска област остане през цялата зима в украински ръце, то това ще бъде коз за Украйна в потенциални мирни преговори.


"Когато Зеленски казва, че войната трябва да приключи 2025 г., аз не изключвам той да има предвид и това - че ще има Курска област като разменна монета при някакви решения за приключване на войната".


Според Тагарев в момента няма условия за мирни преговори и прекратяване на огъня. И двете страни продължават да виждат военните средства като основния инструмент за постигане на своите цели, изтъкна той и обясни:


"Путин не се е отказал от нито една от своите цели. Приказките за мир са за консумация основно от западните общества".

Отношението на европейските лидери към войната продължава да бъде единно и това е успех за Володимир Зеленски, смята Тагарев.


Тази седмица президентът на Украйна Володимир Зеленски посети Берлин, Лондон, Париж и Рим. В голяма степен Зеленски получи потвърждение, че ще има подкрепа, бяха обявени и нови инициативи, подчерта Тагарев. Според него това е сериозен резултат.

Има и неща обаче, които не успя да постигне:


"Не успя да постигне съгласие на Шолц да бъдат предоставени ракети с голям радиус на действие "Таурус". Не успя да постигне до момента разрешение от Великобритания да използва предоставените вече такива ракети срещу цели в Русия. Нагласата на европейските лидери е - ако се дава такова разрешение, то да бъде дадено заедно със САЩ".







Според бившия министър на отбраната обяснението за това са неприкритите заплахи от страна на Путин за използване на ядрено оръжие.

Преобладаващото мнение обаче е, че Русия няма да се осмели да използва ядрено оръжие.


"Не очаквам американската администрация да вземе каквото и да е решение в оставащия период преди президентските избори. Това кара европейските лидери да се въздържат от даване на такова разрешение самостоятелно", изказа мнението си той.

Тагарев отбеляза и данни, които могат да променят ситуацията в Украйна:


"Вече има съвсем убедителни доказателства, че за първи път страна изпраща военнослужещи да воюват в тази война - това е Северна Корея. В този случай имаме севернокорейски военни - предполага се, че подпомагат използването на севернокорейските балистични ракети. Има данни, които не са потвърдени официално, но от украинска страна има изявления, че има няколко хиляди корейски военнослужещи, което вече са на територията на Русия и могат да бъдат въвлечени във войната. Ако видим такова разрастване на конфликта с включване на трета страна с нейни военнослужещи във войната, то можем да видим и други реакции".