„Все още гадаем каква ще бъде избирателната активност днес. На първите данни, които имаме към 9:00 часа, активността е 4,4% - колкото и на предишните избори. Но ранните сутрешни данни не са съвсем показателни, защото има различна динамика. София все още не се е събудила, така че ще видим по обяд какво ще се получи“.

Това заяви социологът от социологическа агенция „Алфа Рисърч“ Боряна Димитрова в ефира на bTV.





„Има един интересен феномен, който наблюдаваме буквално нишово. Доста се говори по време на кампанията за контролиран, купен, принудителен вот. Видяхме и много акции – дали са показни, дали са реални - времето ще покаже. Но има едни ниши на мобилизация на хората да се попречи на този купен вот“, заяви още Боряна Димитрова.

Заедно с нея в изборното студио на bTV присъства и социологът от „Маркет Линкс“ Добромир Живков. Според него вече много трудно да се определи дали нивата на избирателна активност ще достигнат тези от миналите избори.

„Много е трудно да се каже дали ще стигнем избирателната активност от предишните избори. Имаме разнопосочни тенденции – противоположни една на друга. Има хора, които са склонни да реагират през вота си, на това, което се случва в държавата“, подчерта социологът.

„Наблюдаваме над 150 до 180 хил. души, които казват по принцип, че няма да гласуват, но въпреки това стоят в готовност. Над 90% от тези хора потвърждават, че купеният и контролиран вот са огромен проблем. Тези хора са до голяма степен политически радикализирани спрямо сегашната ситуация и са готови да покажат несъгласието си с това, което се случва през последните три години в страната“, уточни Живков.

По думите на Боряна Димитрова след седми поред избори вече е много трудно да се прогнозира създаването на редовен кабинет.






„След седми избори вече е трудно да кажем дали имаме гаранция за съставяне на редовно правителство. На предишните няколко избори мислех, че има политическа логика в това водещи партии да съставят правителство, защото това е единственият ход за всяка една страна да постига своите национални цели. Нямаше логика да се разпадне сглобката и да се провали ротацията. Имайки предвид близкото минало, би следвало политиците, дори само от инстинкт за самосъхранение, да съставят правителство. Трябва да бъдат направени сериозни опити“, каза социологът от „Алфа Рисърч“.

Добромир Живков апелира политиците да се „осмислят, защото кризата напредва“.

„Виждаме изключително ниски нива на доверие в българския парламент, който е основополагащата институция на нашата демокрация. Имаме рекордно ниските 6% доверие – българската демокрация е застрашена на едно друго ниво. Според мен един от основните проблеми е именно в скритите зависимости в българската политика. Ако те бъдат неотрализирани, то тогава няма да е далеч постигането на такъв тип политическо споразумение, което ще ни даде ясна перспектива за управление“, подчерта той.