"Продължаваме Промяната - Демократична България” започна серия от срещи в парламента в търсене на подкрепа за декларацията им за „санитарен кордон” около Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало”. Разговорите се случват ден преди насрочените от първата политическа сила ГЕРБ-СДС преговори с формациите в новото Народно събрание.
Първата среща бе с ръководството на партия МЕЧ, пред които Асен Василев обясни, че трябва да е ясно това Народно събрание какво ще свърши, а после да се търси човек, който може да поеме ангажимента тези неща да бъдат свършени
Точно тук обаче ПП-ДБ и МЕЧ не намериха допирни точки. Намериха сходства във вижданията си за спешното законодателство в 51-я парламент, но не постигнаха съгласие дали евентуалното правителство трябва да е антикорупционно или евроатлантическо.
Радостин Василев обеща подкрепа на антикорупционните закони дори и ПП-ДБ да влезе в коалиция с ГЕРБ.
„Разбирам, че отново възприемате това, че първо трябва да се говори какво ще работи Народното събрание и после да видим дали е възможно да се избере председател, който да работи предимно за антикорупционно законодателство. Няма да крия - аз съм дълбоко скептичен, че ГЕРБ, „ДПС - Ново начало”, а и редица други субекти в парламента ще искат да водят този разговор. Ние сме участвали в някои от тези законопроекти активно, когато са били писани”, каза Василев.
Кирил Петков от своя страна изтъкна, че приветства позициите на МЕЧ по антикорупционното законодателство. „Санитарният кордон”, за който говорихме след вота, не е на база дали харесваме един или друг. Ние вярваме, че изборите бяха откраднати в огромен мащаб”, обясни съпредседателят на ПП-ДБ. Той връчи на Радостин Василев декларацията на партията и изрази надежда, че ще се пристъпи към формалното ѝ подписване.
“Не поставяме никакви условия за карантинирането на Пеевски, но ви молим да разширим това карантиниране с Борисов. Не ми е ясно защо не се коментира темата и възможността за политическо обединение на всички срещу Борисов и Пеевски", настоя лидерът на МЕЧ.
"Всякаква коалиция, която се направи с ГЕРБ и ДПС, ние ще я приемаме като прокорупционна и ще изпаднем в ситуация да бъдем в опозиция", каза Василев и предупреди, че МЕЧ няма да влезе никога в коалиция с ГЕРБ и ДПС.
"Антикорупционно законодателство - винаги може да разчитате, но ние не делим ГЕРБ и ДПС - за нас са едно и също нещо", подчерта Радостин Василев. Той обаче обеща подкрепа на антикорупционните промени дори и ПП-ДБ да влезе в управление с ГЕРБ или "ДПС - Ново начало".
20-ина минути след началото на срещата, когато Радостин Василев вече бе описал повечето от приоритетите на МЕЧ, Кирил Петков изведнъж повдигна темата за "Възраждане" и бъдещо взаимодействие с хората на Костадинов.
"Ние имаме конкретни различия с "Възраждане" по темата общо управление и посоката, в която те искат да движат страната. Мисля, че различията в тази част са по-големи. По антикорупционното законодателство се надявам да имаме споделени идеи, но във връзка с управлението това е една голяма пречка, която стои пред нас", каза той.
"Разбирам вашите различия с "Възраждане", но ние смятаме, че по-легитимна е целта да ограничим Борисов и Пеевски от властта отколкото псевдо проруски или ултралиберални партии да се карат за идеали, които не съм съвсем сигурен, че наистина ви разделят. Изглежда, че има някаква спирачка пред хора, които уж търсим за антикорупционно законодателство, уж определяме Борисов и Пеевски като основен проблем, а партиите им - като прокорупционни, а в същото време идеологеми и странни неща ни разделят и не можем да направим мнозинство срещу тези хора", каза Радостин Василев.
ПП-ДБ и по-рано го предупредиха, че няма да си променят мнението и да подкрепят референдума за отлагането на еврото, за което настоява "Възраждане".
"И двете правителства приключиха преждевременно, защото когато се опре на реален компромис, ние не ги правим. Така че бъдете сигурни, че в действията си ще бъдем последователни", увери Кирил Петков, а Радостин Василев заключи: "Чудесно, значи отиваме на избори. Най-вероятно това е заключението от този разговор, защото вие вече имате опит и знаете, че нищо няма да може да направите с този партньор"
Още в началото съпредседателят на "Промяната" Асен Василев припомни останалите точки в декларацията - промяна в Закона за съдебната власт, за да не се допусне Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избере нов главен прокурор; ограничаване на възможността лица, санкционирани за тежки нарушения, да не могат да се разпореждат с публични средства; законите по плана за възстановяване; попълване на държавните органи с изтекъл мандат, както и поисканото от ИТН отваряне на Изборния кодекс с цел премахването на т.нар. мъртви души.
Радостин Василев увери, че МЕЧ подкрепя промените в ЗСВ и че по тази линия няма забележки, както и ограничаването на санкционираните лица. Различия формациите нямат и по два от законите по ПВУ - за личния фалит и за защита на сигналоподателите. Лидерът на МЕЧ предположи, че ПП-ДБ ще преговарят и с ГЕРБ-СДС и коментира: "Ако не дай си Боже, вие достигнете до някакво разбирателство с тях, ние няма да откажем антикорупционното законодателство, но няма да имаме доверие, че то ще бъде реализирано".
"Може би ще се наложи средносрочно в България да се търси голямо конституционно мнозинство за Велико народно събрание и за нова конституция на България. Считаме, че поправките на конституцията, които бяха въведени и от вас, доведоха до проблеми, свързани с тази домова книга, не съм сигурен, че простото разширяване на списъка, ще помогне за отпушване на системата", каза още Василев.
Друг приоритет на МЕЧ е разсекретяване на договора за златните находища у нас, за да види обществото какъв е и какви анекси са сключени, одържавяване на рафинерията на "Лукойл". Съпредседателят на "Промяната" Асен Василев веднага се противопостави на одържавяването на "Лукойл" и предложи по-добро облагане и събиране на данъци.
МЕЧ ще внесе промени в законите за колекторските фирми и "закриването им в този вид", като ще предложат липса на такса за ЧСИ при доброволно плащане от длъжника. Тук Асен Василев отговори, че част от идеите им са включени в подготвените промени в Закона за личния фалит, необходими по ПВУ, но се съгласи да обсъдят и допълнителни идеи. Подготвят се и промени в Закона за хазарта, така че такава дейност да развива само държавата чрез Българския спортен тотализатор, за да влиза печалбата в държавния бюджет, като тук Асен Василев пожела да види предложенията в писмен вид.
Радостин Василев определи като "проблемен" плана за възстановяване в частта енергетика и дори предложи отказ от него в тази част. И той се обяви за отваряне на Изборния кодекс, за да се подобри видеонаблюдението в секциите по време на гласуването, по-сериозна функция на МВР, въвеждане на електронно дистанционно гласуване.
МЕЧ ще подкрепи идеите на ИТН за референдумите и е за допитването до хората по въпроса за отлагане на приемането на еврото.
ПП-ДБ обаче са твърдо против референдума на "Възраждане" за еврото и вече гласува против него и той бе отхвърлен. Божидар Божанов от ПП-ДБ увери, че са готови да работят и по промени в Закона за гражданското участие, така че референдумите да станат по-достъпни.
0 Коментара