Въвеждането на такса водомер отново лансират от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с изцяло нов Закон за водоснабдяването и канализацията, който е пуснат за обществено обсъждане.
Идеята на министерството да накара домакинствата да плащат за вода дори без да я потребяват не е нова. При предишния парламент също беше подготвен подобен законопроект, но след отправени редица критики той въобще не беше внесен в Народното събрание. В предишни години също имаше опити чрез закон да бъде въведена такса водомер.
В момента домакинствата плащат за вода според потребеното количество - на кубик вода, измерен от водомера. Идеята на МРРБ е домакинствата да не плащат само за потреблението, а и за това, че въобще имат водомер и, ако пожелаят, могат да използват вода. В проекта на закон е предвидено цената на ВиК услугите да стане двукомпонентна и да включва - цена за достъп до ВиК услугите и цена на куб. метър за ползваните услуги.
Предоставяните от ВиК операторите услуги на битовите абонати са три - доставяне на вода за питейно-битови цели; отвеждане на отпадъчните води от имотите на потребителите чрез канализационната мрежа; и пречистване на отпадъчните води. Предложението е за всяка от тези услуги домакинствата да плащат две цени - за достъп и за количество изразходвана вода.
В редица населени места в страната има режим на водата. При въвеждане на две цени на водата хората ще трябва да плащат дори, когато има режим и вода от чешмата не тече. При приемане от парламента на предложението за въвеждане на такса водомер, доставчиците на електроенергия е възможно да поискат да има и такса електромер, опасяват се потребители. Подобен подход може да отвори вратата за прокарване на редица нови такси за гражданите. Зевзеци дават пример с налагане на задължение всеки в страната да си купи винетка, дори да не шофира по републиканските пътища и дори да няма автомобил - човекът може да няма кола, но при наличие на хубави пътища може да реши да си купи, а освен това вероятно използва пътищата, като се вози в колите на приятели и роднини и е добре да плаща за това.
Въвеждането на такса водомер ще удари най-много собствениците на вили, селски къщи, ваканционни имоти и няколко апартамента. Те ще трябва всеки месец да плащат за това, че имат водомер, дори да използват имота само няколко седмици през годината.
В проекта на закон има и вътрешни противоречия. В него е записано, че при определяне на цените на ВиК услугите Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да прилага принципа “замърсителят плаща”. А в същото време е предложено за имотите, в които не използват вода, собственикът също да плаща.
В проекта на закон е записано, че цените за водата трябва да са две - за достъп и за количество употребена вода. Но каква да бъде тежестта на всяка от тези две цени в общата сметка за вода на домакинствата ще бъде уточнено с наредба, приета от Министерския съвет по предложение на КЕВР. По този начин реално правителството ще има съществена роля за определяне на размера на сметките за вода на битовите потребители.
0 Коментара