България е изправена пред опасност да загуби над 650 млн. евро по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост поради закъснения в изпълнението на важни проекти. Тази тревожна перспектива произлиза от крайния срок за усвояване на средствата от програмния период 2014–2020 г., който изтича в края на тази година.

От ЕК посочват, че основни проблеми като забавяне на процедурите по обществени поръчки, липса на административен капацитет и сложни бюрократични изисквания допринасят за рисковете от провал. Най-засегнати са проекти в сферите на инфраструктурата, околната среда и транспорта, които често изискват продължителни срокове за реализация.

Сред най-рисковите програми са „Околна среда“ и „Транспорт и транспортна инфраструктура“, които финансират ключови инициативи като модернизация на водоснабдителни и канализационни системи, изграждане на транспортни връзки и обновяване на железопътни линии. Забавянията по тези проекти поставят под въпрос усвояването на средствата, което би означавало тяхното връщане в бюджета на Европейския съюз.


Загубата на подобен мащабен ресурс би нанесла сериозен удар на българската икономика и би забавила развитието в редица ключови области. Въпреки уверенията на властите, че мерки за ускоряване на проектите се прилагат, от ЕК предупреждават, че времето е изключително ограничено, а усилията трябва да бъдат значително засилени.

До 29 декември 2024 г. България следва да изложи своите коментари и аргументи и ЕК ще приеме окончателното си решение в срок до четири седмици след отговора на българската страна, изтъкват от Министерството на финансите. От този момент, след окончателното приемане на оценката от ЕК, България има до 6 месеца да изпълни поетите ангажименти, свързани с второто плащане по Плана. В края на този период ЕК ще направи повторна оценка на изпълнението на осемте етапа и едната цел, и в случай на положително становище ще разреши отпускането на спрения ресурс.