"За да може българската електроразпределителна и електропреносна мрежа да достигне качествата на тези в развитите държави от ЕС, са необходими сериозни инвестиции". Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов по време на изслушване в парламента, посветено на кризата с прекъсванията на електрозахранването по празниците.

По думите му не може целият размер на необходимите инвестиции да бъде поет от крайните потребители. В този контекст България получава подкрепа от Европейския съюз (ЕС).







"Модернизационният фонд е само един от трите основни инструмента за подкрепа. Той е насочен към трите електроразпределителни дружества, като първият транш ще бъде основно за изграждане на "умни" електромери и използване на всички възможности в този технологичен профил. Наред с това България би трябвало да получи сериозна подкрепа и чрез Плана за възстановяване и устойчивост. Проблемът обаче е, че вторият транш от плана се бави и няма яснота дали България изобщо ще го получи, тъй като има девет показатели, които не са изпълнени от страната, три от които са свързани с българската енергетика", стана известно от думите му.

Тези показатели частично се отнасят и до КЕВР, който е предприел промени в някои от наредбите и вече изискванията са изпълнени. "Ще имаме голяма подкрепа за инвестиции, ако успеем да осигурим финансиране по втория транш от Плана за възстановяване и устойчивост", заяви Иванов.

Третият финансов инструмент от страна на ЕС е "REPowerEU", който също предлага възможности за финансова помощ в областта на енергетиката.

"Необходимо е обаче бързо да се действа с висок професионализъм и да се спазват сроковете, поети от България пред Европейската комисия", подчерта председателят на КЕВР.