Автоматизиран механизъм за компенсиране заради високите цени на електроенергията ще бъде изготвен от експерти на министерството на енергетиката и представители на бизнеса. За това се договориха министърът на енергетиката Жечо Станков и представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), която обединява основните работодателски организации в страната.

Българските предприятия отдавна са на либерализирания пазар на електроенергия, където от 1 януари 2026 година трябва да се включат и домакинствата в страната. През последните месеци обаче борсовата цена на тока у нас е една от най-високите в целия ЕС и държавата включи компенсации за бизнеса над 180 лв./MWh. От индустрията настояват да има постоянен механизъм, който да компенсира родните фирми за твърде високите разходи за електроенергия.

“Основен приоритет за нас е да имаме дългосрочна политика, която осигурява възможност за снабдяване на бизнеса с енергия на достъпни цени в подкрепа на неговата конкурентоспособност. Автоматизираният механизъм е част от тази политика”, каза по време на срещата с АОБР министърът на енергетиката Жечо Станков. И допълни, че в дългосрочен план компенсациите трябва да се отнасят преди всичко до стратегическите сектори на икономиката, но при извънредни ценови пикове те да бъдат достъпни за всички.
Министър Станков се ангажира държавата да приложи комплекс от мерки, които имат за цел успокояване и балансиране на цените на електроенергията. Сред тях са стратегическите проекти за изграждане на две нови ПАВЕЦ на язовирите Батак и Доспат, както и увеличаване капацитета на електропреносната мрежа с цел подобряване на преносните способности и възможностите за снабдяване с електроенергия на конкурентни цени.

По време на срещата бе обсъдена идеята, че подходящ подход за компенсиране би бил определянето на максимален и минимален ценови праг. Извън този праг компаниите да бъдат компенсирани, ако той бъде надхвърлен, но и те да връщат приходи във фонда “Сигурност на електроенергийната система”, ако не бъде достигнат. Предложението на АОБР е да се изработят два инструмента - един универсален за всички небитови потребители и един специален за енергоинтензивните дружества. Една от възможностите за енергоинтензивните дружества е подкрепа да се предоставя срещу поети от компаниите ангажименти за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, електроенергията от които да бъдат връщана обратно на българския пазар.

Жечо Станков ще обсъди проблема с цените на тока и с колегите си в ЕС по време на среща на 17-18 февруари в Брюксел, тъй като предприятията не само у нас, но и от региона понасят огромни негативи от липсата на достатъчна свързаност със Западна и Северна Европа, както и тежестта от осигуряването на енергийната сигурност и дефицит на електроенергия за Украйна и Молдова.