Диян Стаматов, директор столичното 119-о училище в София, бивш зам.-министър на МОН обяви радостна новина за учителите.

Ето какво написа той във Фейсбук:

Отрасловият съвет към МОН реши:

- Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 01 март 2025г.;

- Приема предложението на министър Вълчев концепцията за промяна в учебните програми да бъде качена за обществено обсъждане.

От 6.02.2025г.

„Това, което имам като уверение, защото таблиците за бюджета в момента са в Министерството на финансите, е че ще бъдат планирани тези 499 милиона лева за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал, които ги имаше и в проектобюджета, представен от служебното правителство. Няма да бъдат намалени“.

Това коментира по-рано днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание, в отговор на актуални въпроси, зададени му от народни представители.

Министър Вълчев беше попитан дали в бюджета за 2025 г. е предвидено увеличение на учителските заплати и ако това е така, с какъв процент ще е.

„Можем ли да поддържаме този консенсус за 125 процента на учителската заплата“, попита образователният министър и добави, че "за да се поддържа едно отношение от 125 процента, това означава, че с колкото расте средната заплата - с толкова трябва да расте и учителската заплата".

"Сега това, което е планирано - половин милиард, стига за 12,8 процента, а в същото време виждам близо 15 процента ръст на средната заплата.

За да нямаме много изоставане, това, което обсъждахме, но синдикатите го предложиха, ще имаме Отраслов съвет и тогава по-категорично ще мога да кажа имаме ли такова общо предложение - увеличението да е от 1 март с по-висок процент - 15 процента.

Предвид и това, че бюджетът ще се приеме по-късно. Ние ще имаме едно увеличение, което ще е с ръста на средната заплата за страната. А тя, както се знае, расте изпреварващо", обясни министър Красимир Вълчев.

"Надявам се да се запази този политически консенсус и ние сме го заявили, не е проблемът, както знаете, в желанието на всеки един от нас, да има по-високи възнаграждения за учителите, а проблемът е в недостига на средства и за това, че всички добри намерения трябва да се вместят в една рамка.

За разлика от 2017 г., когато за първи път станах министър, имаше благоприятна бюджетна ситуация, сега тя не е толкова благоприятна. Общата бюджетна ситуация е тази, която повече ме притеснява, отколкото желанието да бъдат подкрепени учителите", заяви образователният министър.

„Няма как да разчитаме, че с някакъв традиционен авторитет на професията ще успеем да привлечем добри ученици и ще имаме добри учители.

Възнагражденията са единственото задължително условие, за да имаме добри учители и качествено образование. Това съм го казвал много пъти“, каза Красимир Вълчев, който беше министър на образованието и науката и от 2017 до 2021 г.