През настоящата седмица се очаква да видим как ще изглежда план-сметката за 2025-а, изготвена от новото правителство.

Заявката на кабинета "Желязков" е бюджетът да бъде представен в Министерския съвет до 14 февруари - петък.

Как точно ще изглеждат приходите и разходите засега не е ясно, но в свое изявление премиерът Росен Желязков заяви, че разходите на държавата ще се свият до 40 процента от брутния вътрешен продукт.

Това означава, че новата власт планира да похарчи 12 милиарда лева по-малко, отколкото беше заложило служебното правителство.

И премиерът, и финансовият министър Теменужка Петкова са категорични, че разходите няма да надхвърлят приходите с повече от 3%, така че страната ни да може да въведе еврото.

„До 14 февруари в Министерския съвет ще бъде внесен нов проект на Закон за държавния бюджет за 2025 г., както и проектите на закони за бюджета на Националната здравноосигурителна каса и на Държавното обществено осигуряване“, съобщи министърът на финансите Теменужка Петкова по време на заседанието на съвета за съвместно управление.

Петкова представи актуална информация за състоянието на публичните финанси към настоящия момент. Анализът на Министерството на финансите показва, че дефицитът по държавния бюджет, който ще се генерира за първото тримесечие на 2025 г., е около 3,634 млрд. лв. Той се базира на разчетите за обичайните разходи и трансфери, необходими за нормалното функциониране на системите в държавата.

„Приходите за месец януари ще са близо 3,684 млрд. лв., а обичайните разходи и трансфери биха били 4,092 млрд. лв. Това формира дефицит по държавния бюджет от 407 млн. лв.

За месец февруари приходите са 2, 267 млрд. лв. и при размер на обичайните разходи и трансфери 4 млрд. лв., дефицитът е около 1,736 млрд. лв.

За месец март приходите са 3,063 млрд. лв., а разходите и трансферите ще са 4,553 млрд. лв., поради което дефицитът ще бъде в размер на близо 1, 491 млрд. лв.“, посочи финансовият министър.

За да може да се финансира дефицитът и държавата да функционира нормално в следващите месеци до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г., ССУ обсъди варианти, с които да се покрият текущи разходи за месец януари.

ССУ обсъди в бюджета за 2025 г. да бъдат приложени редица мерки за борба със сивата икономика.

ССУ се обедини около тезата да не се режат заплати в публичния сектор, социални плащания, както и да не се вдигат данъците.