Финансистът Левон Хампарцумян смята, че няма нищо страшно от въвеждането на еврото и държавата не трябва да се меси с налагането на таван на цените.
„Слагаме в една шапка и я даваме на политиците, те трябва да ни върнат услугата. Трябва да има баланс, не може едни да бъдат по-добре от други“, каза той в ефира на БНТ.
„Нуждата се определя от възможностите - какво сме произвели, какво сме изтъргували.
Всеки, който има малко повече от средния доход, доплаща за сигурност, допълнително образование, в болниците непрекъснато ни гледат в ръцете. Това прави разходите на тези хора по-високи“, добави той.
"Надявам се, че професионалните хора в Министерството на финансите да сглобят един хубав бюджет, подчинен на основната цел – влизане в еврозоната, заяви той.
Резки харчове от типа увеличение на заплати с 60-70%, диференцирано ДДС, трябва да се забавят за известно време, най-добре завинаги.
Доходите трябва да се вдигат плавно, така че да не предизвикват стрес в други сфери в държавата. Как ще се обясни, че работата на един човек, който се занимава с подслушване, е по-важна със 70% от тази на учителя, който обучава деца, които са бъдещето на България.
Това е част от обществения договор, трябва да има някакъв баланс – не може едни да са много по-добре от други. Този обществен договор е в основната на структурата на една демократична държава.
В България образованието е задължително. Имаме много хора, които са неграмотни. Те не могат да очакват кой знае какви доходи. Ако тук заплатите са им ниски, но имат необходимите промени, те могат да отидат в Румъния или другаде. Шенген вече няма.
Знаете днес колко струва да ви направят една баня.
Но е факт, че живеем по-дорбе отпреди 20 г.“, заяви финанситът
По думите му бюджет с 3% дефицит е необходимо условие за влизане на България в еврозоната, а оттам нататък решението е политическо.
„Икономически активната част иска еврото. Ролята на политиците е да водят, а не да следват.
Представете си референдум за смъртната присъда. Ще гласуват „за“ и ще гледаме публични екзекуции.
Въпросът е поставен грешно, хората трябва да направят необходимото за да се образоват, за да може да са по-успешни в живота, а еврото или левът, или монголският тугруг са само системата, с която се измерва техният успех или неуспех.
Спестяванията на хората ще се превалутират безплатно за всички. Човек с пари под дюшека от баба му не трябва да се плаши, той пак ще може да ги обмени и след 10 години. В Германия се смята, че в хората има още 30 милиона дойче марки“, обясни Хампарцумян.
„Ние сме с единия крак там в еврозоната. Масово пътуваме в Гърция. И какво им се случва толкова? Държавата не може да се меси в цените на продуктите. Живяли сме 50 г. с празни рафтове и нискокачествени продукти. Протестите в Хърватия и други балкански държави са замаскирани купонни системи.
Българин умрял от глад няма. Ако някой човек има селска къща с 3 дка двор, но се свива в гарсиониера и казва, че не му стигат парите... Ако го чуе това някой на Запад, ще ни се смее“, завърши той.
0 Коментара