Представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да обсъждат какви мерки да предприемат за натиск върху държавата за връщане на преференциалната ставка от 9% за ДДС за заведенията за хранене. В проектобюджета на държавата се предвижда косвеният данък да се върне на 20%.

Ресторантьорите коментираха, че връщането на 20% ДДС ще ги остави без оборотни средства. “Проблемът е, че трябва да го отделим за държавата, вместо да го дадем за заплати на персонала", коментираха от бранша пред БНР. Според тях с 20 % ДДС продуктът им става непродаваем за клиентите, което означава фалити и увеличение на безработицата.

"Този данък влиза в нашия оборот, ние го дължим на държавата, но, когато трябва да започне разплащане с труда на служителите, в тежки месеци, каквито са януари и февруари, пари за ДДС не остават", коментира Петър Стефанов, ресторантьор от Велико Търново.

Атанас Димитров, зам.-председател на БХРА коментира, че по този начин бизнесът става нестабилен.

"Единственото, което можем да направим, е да коригираме цените. На нашите клиенти и без това им е скъпо в нашите заведения. Това със сигурност ще доведе до отлив, съкращения или директни фалити. Не мисля, че е изгодно за държавата", посочи ресторантьор от Добрич.


Ричард Алибегов, председател на Българска асоциация на заведенията заяви, че протести не са обсъждани.

На форума са обсъдени мерки, които ще бъдат предприети, но ще бъдат споделени в писмо до управляващата коалиция, с която ще поискат среща, обясни Алибегов. На нея представителите на бранша ще представят отчети как се е отразила намалената ставка на ДДС на бюджета през последните две години. Ще покажат и отчети за средствата, които са внесли в държавната хазна.

Алибегов отказа да даде по-конкретна информация, като уточни само, че представителите на бранша са приели единодушно две мерки, които ще бъдат предложени. "Няма да предлагаме нищо през медиите. Това е разговор, който трябва да проведем на маса", бе категоричен той.

Председателят на Българска асоциация на заведенията обясни, че от организацията се надяват да бъдат поканени на среща следващата седмица. На нея ще бъде преценено дали предложените мерки са достатъчни за допълнителна събираемост и допълнително изсветляване на бизнеса в бранша, и дали разчетите, които имат по данни от НАП и НОИ, са достатъчни, за да бъде запазена в бюджета да бъде намалената ставка, което ще е изключително полезно за бранша.

Получаваме мандат да преговаряме с управляващите за ставка от 9 процента ДДС, както е в 21 страни членки на Европейския съюз, каза Алибегов.

Ще покажем достатъчно данни, ще предложим и допълнителни мерки, каквито държавата до момента не е предлагала и вкаравала в бюджетите през последните три години. Надеждата е, че в министерството на финансите ще бъде направен анализ, ще одобрят тези мерки и ще оставят по-ниската ставка на ДДС. Ако не се съгласят, ще трябва да се аргументират защо няма да го направят, поясни той.