Главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов призова да не се избързва.
"Най-вероятно през май официално ще бъдат поискани конвергентните доклади, а решението от тях ще излезе в началото на юли. Чисто технически, нищо страшно няма да се случи при влизане в еврозоната. Всеки, който има депозит или кредит в лева, в полунощ след преминаването на евро, ще притежава средствата си обърнати в новата валута по текущия курс. Известно време ще се приемат и левове, и евро при плащане кеш. В БНБ ще могат да се обменят двете валути постоянно. По отношение на инфлацията и цените - хранителните стоки поскъпнаха не заради еврото", категоричен бе експертът в студиото на "Здравей, България".
Председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев от свой ред подчерта, че влизането в еврозоната не носи драматични промени за гражданите.
"В момента в портфейлите си имаме евро, но на банкнотите пише лев. Няма да се промени стойността на валутата, която притежаваме, а само външният вид на платежните средства. Неслучайно пише BGN, а не лев - защото сме във фискален съвет, вързан чрез валутен борд към еврото. Стойностите на стоките ще са закръглени в полза на потребителя", аргументира се той.
Според него банките, счетоводните къщи и бюджетните структури са напълно подготвени за еврозоната.
"Диспропорциите във възнагражденията по области у нас се дължат на грешката да се обвърже средната заплата с тези в отделни сектори. По-големите възможности за работа и по-добрата инфраструктура привличат кадрите в големите градове", посочи Митрев.
0 Коментара