Истинският двубой един ден ще е Радев - Пеевски, заяви социологът от "Мяра" Първан Симеонов в подкаста на Офнюз.

Експертът коментира обществените настроения по отношение на еврозоната, временната победа на консервативното над либералното, новия етап, в който се намира българската политика, предстоящите президентски избори и осите, по които се строи новото политическо противопоставяне.

"Има толеранс към това, че има правителство - хората искат някакво кротване. Оценява се това, че има правителство като цяло, а не работата му. Борисов и хората му също изчакват и отлагат - ще му мислим след бюджета, след еврозоната... така на прибежки изключително внимателно ще гледат тази формула да оцелее месеци. Понякога най-трудните формули се оказват най-трайни, но надали - изкушението нещо да се промени на президентските избори е голямо", коментира Симеонов.

Попитан защо президентът Румен Радев толкова време бави загатнатия от години свой политически проект Първан Симеонов отговори, че вероятно го спират големите обществени очаквания, защото иска първата му стъпка да е "безгрешна". Според него е все по-вероятно това да се случи след изтичането на втория му президентски мандат.

“Това си е блокиращ механизъм, но времето работи за него. Сегашното правителство е на компромиса и вероятно ще тръгне към еврозоната, което се вижда, че е непопулярна мярка. Разбира се, не може да се отлага. Но не се знае - чакането може да доведе и до натрупване на гласове, да видим”, заяви Симеонов.

Той коментира, че лидерът на ДПС-НОВО НАЧАЛО Делян Пеевски излъчва енергия и със сигурност може да бъде един от основните играчи на следващите избори.

"Струва ми се, че в България продължава да има един малко невидим континуум Радевъ-ъПеевски. От една страна седи Радев, който непоколебимо ще се сражава с Пеевски, а някъде по средата стои Борисов. Не виждам да напада нито единия."

Първан Симеонов подчерта, че демонизацията на образа на Пеевски всъщност по някакъв начин работи в негова полза, защото внушава, че всичко зависи от него - поза, от която и той самият се възползва.

Социологът коментира протеста на "Възраждане" срещу еврото в София, който завърши с арести и ранени след ескалация на напрежението пред сградата на европейското представителство на ул. "Раковски". Според него без да иска лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов е дал удобна топка за управляващите - никой вече не мисли за 57% срещу еврото, a си говорим за червената боя на протеста.

Първан Симеонов подчерта, че този политически елит не си е свършил работата да обясни на хората какво значи еврозоната. Посочи, че при този избор има и национален елемент, защото левът е част от нашия суверенитет, колкото и да е “вързан” в момента с еврото:

“При това положение е нормално да има бунт. Нали искахме бунт и питахме защо “всички спят”. Е, сега някой направи и всичко скочиха - “вандалщина”. Костадинов сбърка, особено с манекените, но погледнато отстрани не се е случило нищо особено в сравнение с това, което виждаме в съседна Гърция, например.”

Според Първан Симеонов лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се намира в удобна позиция, въпреки че протеста на "Възраждане" и настроенията на хората спрямо евро го плашат - разполага с множество партньори, включително и ПП-ДБ чрез евентуално алтернативно мнозинство:

"Борисов си има идеална роля на балансьор, която обича и му се отдава. На всичкото отгоре не би могло да има по-удобна опозиция. Минаха 12 години преди сини и червени да решат, че може заедно да направят правителство - заедно с Трифонов, и то се разпадна. А сега колко години трябва да минат за да се съберат Пеевски, Петков и Василев и Радостин Василев? Опозицията на Борисов е толкова раздробена, че това му дава възможност да мечтае за президентски избори - знае се, че на балотажа е много важно да знаеш, че не могат да се съберат срещу теб. Ето тези много трудно биха се събрали."