Това обяви социалният министър Борислав Гуцанов пред журналисти. По думите му след това всяка от партиите в управлението ще трябва да си каже своето становище.
Гуцанов каза, че и министерството, и партиите в коалицията, ще направят всичко възможно да има великденски добавки. Ще се постараем в най-кратък срок да ви кажем за кои пенсионери и в какъв размер, заяви той, като направи уговорката, че такова решение няма да бъде обявено само от него.
Надявам се, че другата седмица това ще бъде възможно, добави Гуцанов.
Според данни на НОИ броят на пенсионерите, живеещи под прага на бедността, се е удвоил, въпреки увеличението на пенсиите през последното десетилетие.
Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви, че проблемът с размера на пенсиите е свързан с начина на осигуряване. По думите му, драстичното увеличение на пенсионерите с минимална пенсия крие сериозни рискове:
"Минимална пенсия получават както хора без осигурителен принос, така и такива, които са се осигурявали през целия си трудов живот. Това създава опасни и вредни дисбаланси в системата", коментира той.
През 2015 г. минимална пенсия са получавали 391 000 души, докато през 2024 г. този брой вече е 863 000, което е близо 40% от всички пенсионери.
Според Манолов размерът на пенсията зависи от осигурителните вноски, но минималната пенсия трябва да гарантира достоен стандарт на живот. Това я превръща в политически определяема величина, което създава напрежение в пенсионната система.
"Някои страни се отказаха от него, защото доказа своята несъстоятелност. Нашият модел има недостатъци, но е по-добре структуриран от тези в другите държави", подчерта той.
Докато минималната пенсия расте, броят на хората, зависещи от нея, също се увеличава, поставяйки допълнителен натиск върху пенсионната система. В същото време дебатът за ефективността на втория пенсионен стълб продължава, без ясен консенсус за бъдещето на осигурителния модел в България.
0 Коментара