Видеонаблюдението от вота да стане доказателство в съда и това да се запише в закона. Около това становище се обединиха депутати и експерти, които участват в работната група по Изборния кодекс.

Христо Расташки от МЕЧ беше категоричен, че и в момента видеоматериали се приемат по дела като доказателство, единственото условие е да бъде спазен чл. 32 от конституцията, според който никой не може да бъде записван и сниман без негово знание.

Подчертано бе, че основният проблем на изборния процес се оказва броенето в СИК и видеонаблюдението е изключително важно. Затова единното мнение е, че материалите от видеонаблюдението трябва да бъдат приемани като годно доказателствено средство пред съда, в случай на оспорване на изборите.

Проф. Юлиана Матеева от „Величие“ обяви, че партията е за целодневно видеонаблюдение на изборите. От МЕЧ и „Възраждане“ също подкрепят предложението.

Експерти настояват санкциите, когато няма видео, липсва звук или са налице други технически проблеми, да се разпишат по-ясно в закона.

Повече от два часа продължиха споровете в работната група, свързани с ЦИК. Изказано бе становище от граждански организации, че политически излъченият състав на ЦИК е предпоставка за съмнения в честността на изборите. Като решение на проблема бе предложено членовете на ЦИК да не се избират по партиен принцип, а да се назначават чрез конкурс. Поискано бе и професионализиране на състава на комисията.

Камелия Нейкова обясни, че са възложени много технически дейности на ЦИК, които в голямата си част не са работа на държавния орган, който трябва да осъществява контрол и да дава методически указания на избирателните комисии.

„Част от членовете се учат в избирателната комисия на изборджийство, партиите пращат доверени хора, а не професионалисти“, коментира Мария Мусорлиева, бивш член на ЦИК. Тя подчерта, че за разлика от други държави в България съдиите са нежелани в комисията. Каза, че са необходими математици, юристи и IT специалисти, а последните, които трябва да са там, са хора завършили публична администрация.

От „Възраждане“ припомниха предложението си ЦИК да е от 25 членове (в момента са 15) и да се променя състава на комисията след парламентарни избори.