Утре в 13,45 часа ще бъде гласуването на вота на недоверие в правителството на Росен Желязков. Дебатите днес продължиха малко над четири часа с основно участие на вносителите "Възраждане". Според правилника на парламента гласуването на вот на недоверие се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. Затова и гласуването ще е чак утре.

Тази сутрин в Народното събрание министрите пристигнаха, за да слушат дебатите, дойде и лично министърпредседателят Росен Желязков. Те обаче останаха около час и половина, след което един по един си заминаха, за да се отправят към съседната сграда на "Дондуков" 1 за заседанието на Министерския съвет. Остана само външният министър Георг Георгиев, тъй като вотът е заради "провал във външната политика". Той на няколко пъти се включва в дебата, за да разясни позициите на МВнР под негово ръководство. Още при представянето на мотивите за вота ПП-ДБ, а след тях и "ДПС - Ново начало" напуснаха пленарната зала. Покъсно от ПП-ДБ дори заявиха, че няма да участват в гласуването утре, съобщава 24 часа.

В обединението са съгласни с външната политика на правителството, но не и с икономическата и антикорупционната им политика. "За вота са се подписали три формации, които по принцип помежду си имат конфликти и различия, но въпреки това са събрали достатъчно подписи, за да внесат този вот. Извън официалните мотиви често в тази зала и извън нея те изявяват своята позиция против еврозоната, а според мен донякъде и против членството на България в Европейския съюз", каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС, който първи взе думата. Според него българската външна политика е "умерена в рамките на европейския консенсус и перспектива на България" и се оспорва именно защото е в тези рамки, а "Възраждане" очаква външната ни политика да бъде противоположна на европейската по всички теми. Биков призова ПП-ДБ да са в залата за гласуването на вота на недоверие.

"МЕЧ подкрепи и се подписа под искания вот от страна на колегите от "Възраждане", без да е имала възможност да влияе върху мотивите и аргументацията. МЕЧ не иска напускане на Европейския съюз и НАТО, но иска отстояване национално отговорна българска позиция в тези съюзи, а не на налаганата повече от 15 години позиция "Yes, sir", която и вие от ГЕРБ спазвахте непреклонно. Г-н премиер, слушах внимателно вашия външен министър, имам детайлни наблюдения, но за съжаление в рамките на 20 минути почти нищо не разбрах каква е вашата позиция по геополитическата визия на страната, но разбрах, че г-н външния ни министър според мен страда от едно заболяване, което се нарича логорея. То е част от шизофренията и маниакалните състояния и се характеризира с изключително много празнословни думи и удоволствие да слуша сам глупостите, които говори", каза Радостин Василев.

Той обясни, че страната ни няма реална външна политика повече от 15 години заради управлението на ГЕРБ, а и самото общество няма ясна външнополитическа цел, както е било преди години, когато целта е било приемането на държавата в ЕС и НАТО. Ангел Георгиев от "Възраждане" обясни в кои точно направления се е провалила българската външна политика. Първото е защитата на българите в чужбина, конкретно за тези в Украйна, Молдова и Северна Македония и нарече отношението към тях "фиаско". Второто е позицията на България за смъртта на Марин Маринов в ивицата Газа. Третото е позицията ни за ареста на Евгения Гуцул в Молдова. Четвъртото е българската реакция за ареста на българина Милан Димитров, който е в гръцки затвор и се очаква да бъде екстрадиран в САЩ, където той е с четири повдигнати обвинения. Наказанията за тях са за до 20 години затвор. Издирван е за износ на стоки с двойно предназначение за Русия - полупроводникови платки. Миналата година "Възраждане" дори предупредиха, че ще търсят помощ от Руската федерация и посланичката ѝ у нас Елеонора Митрофанова.

Министър Георг Георгиев обясни, че е имало двучасова среща по казуса с Милан Димитров, на която са присъствали и "Възраждане", които са заявили, че си дават сметка, че МВнР е направило каквото може. "Вотът е направен по един изключително грозен повод - злоупотребява се с болката на семейството на един достоен българин, светла му памет на капитан Марин Маринов, отделно от това вносителите се опитват да противопоставят различни групи на българското общество, което е изключително грозно и опасно. Докато не излязат официалните данни тази тема няма как да я коментираме", каза Станислав Анастасов от "ДПС - Ново начало".

"Външната политика на България е едно от малкото неща, които са консистентни през последните години с малки изключения. Точно там не може да се говори за провал. Предлагам ви да говорите за вашия провал да отклоните българската външна политика от десния курс, защото се опитвате да го правите от години - откакто сте в парламента, колеги от "Възраждане", но не ви се получава", каза още Анастасов.

Той ги обвини, обслужват чужди интереси. По-късно на трибуната излезе и колежката му от "Новото начало" Искра Михайлова, която изтъкна аргументите на групата да не подкрепят вота на недоверие. Първо, според тях докато правителството работи за хората, те му дължат подкрепа, защото "безвремието много години" показва, че е добре страната да има редовно правителство с ясна политика. Второ, дотук кабинетът "Желязков" споделя идеите на "Новото начало" по външната политика. Трето, че дипломатите на България следват мисията си и помоли министър Георг Георгиев да им предаде поздравите ѝ. "Това е вот на недоверие на едни хора, които няма как да извършват силна външна политика при положение, че нямаме вътрешна такава. Президентът Доналд Тръмп в един разговор с президента Володимир Зеленски му каза: "Ти нямаш козове, не можеш да преговаряш". Това е част от външната политика, в която един преговарящ трябва да има някакви козове. В България не виждам какви козове ни останаха, за да преговаряме някъде. Сегашното правителство знае, че сме в условия на предвоенен конфликт, който е вероятно между ЕС и НАТО. Като членове на ЕС и НАТО ние трябва да се грижим за сигурността на нашите граждани и за нашата армия. В такъв момент, ако едно правителство иска да води силна външна политика, поне би се грижило за атомните си бункери, които да приютят хората в случай на проблем", посочи лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов.

Външнополитическия дебат обаче рязко зави във вътрешнополитически след като Танер Али от Алианса за права и свободи на Ахмед Доган взе думата. Той изтъкна, че за тях приоритет е защитата на националния интерес, а не са своя собствен, а това било трудно на фона на блокажа на ключови институции. Той припомни, че формацията му бе поканена от председателя на ГЕРБ Бойко Борисов да се присъединят към споразумението за парламентарно мнозинство за съвместно управление, но това станало "в последния възможен момент преди връчването на мандата". Въпреки това подписали, без да поставят условия за пряко участие в кабинета, но поискали разграждане на модела Пеевски, недопускане на подобни политически вмешателства и задкулисни зависимости, както и консенсусно одобрение на назначения и регулаторни органи без квотно разпределение.

"През последните два месеца сме свидетели на абсолютно незачитане на тези принципи и на клаузите от споразумението и неговото приложение", разкритикува той партньорите си от управляващото мнозинство. "Няма да подкрепим вота на недоверие, особено с тези мотиви в този момент, каза обаче Али.