В България предстои създаването на Национален регистър на посредниците при сделки с недвижими имоти, според нов законопроект, внесен в Народното събрание от група депутати.
Инициативата цели да въведе ясен контрол върху дейността на брокерите и агенциите, като регламентира професията с конкретни изисквания и отговорности.
Всеки брокер с досие, всяка агенция с партида
Съгласно новия закон, всяка агенция за недвижими имоти ще бъде вписана в регистъра с отделна партида, а всеки брокер ще има индивидуално досие. В него ще се съдържа информация за:
-
Образование
-
Езикова подготовка
-
Професионален опит
-
Наложени санкции или наказания
Този регистър ще бъде публично достъпен и ще служи като инструмент за по-голяма прозрачност в сектора.
Изисквания към брокерите и агенциите
Право да практикуват ще имат лица, които отговарят на следните условия:
-
Притежават трета квалификационна степен по специалност „Брокер на недвижими имоти“ или висше образование и доказан опит
-
Не са осъждани
-
Имат сключена задължителна застраховка "Професионална отговорност"
Аналогично, всяка агенция също трябва да има сключена застраховка, която покрива евентуални щети при неправомерна дейност.
Стриктни санкции при нарушения
Нарушенията ще бъдат санкционирани строго. Ако агенция публикува неверни оферти или влезе в конфликт на интереси, глобата може да достигне до 50 000 лв.
За брокерите санкциите варират от 1000 до 10 000 лв., като при по-сериозни случаи може да се стигне и до временно отнемане на правото за упражняване на професията – от 1 месец до 2 години.
Физически лица, които извършват посредническа дейност без регистрация, ще бъдат глобявани с между 5000 и 15 000 лв., а за агенциите санкцията може да достигне до 500 000 лв.
Задължителни договори и обучения
Според проектозакона:
-
Агенциите са задължени да сключват договор с клиента, в който ясно да се посочват условията и комисионната
-
Брокерите ще трябва да преминават обучения с продължителност минимум 40 часа, два пъти в рамките на две календарни години, и то само в лицензирани обучителни центрове
Причини за промените
Вносителите на законопроекта подчертават, че в момента няма действаща правна рамка, която да регламентира дейността на брокерите. Това позволява на неквалифицирани лица и фирми да работят без контрол, което създава рискове за клиентите и води до злоупотреби на пазара.
0 Коментара