”Една партия се оценява, когато е на власт, не когато е опозиция. Когато всички инструменти за управление са в нея. БСП, когато имаха на два пъти, поне откакто аз съм в политиката, възможност да приемат и приложат тези закони, приеха само един закон, който по своята същност е закон, защитаващ корупцията през 2008 г. Това каза премиерът Бойко Борисов във Варна, където участва в десетото юбилейно издание на Летния университет на МГЕРБ, цитиран от "Фокус".
, обясни Борисов.

Сега нашият /антикорупционен проектозакон/ - лош-хубав, го консултираме с Европа, с неправителствени организации и мислим, че предлагаме нещо добро, посочи Борисов.

"Аз не съм ги чул те да излязат и както в църквата да кажат „Отричаш ли се от Сатаната? Отричам се!“ Три пъти да излезе г-жа Нинова, да се отрече от Сатаната, сиреч от закона си от 2008 г. и да каже „Сега като сме се отрекли, и сме чисто нови, не сме 130-годишни, предлагаме този закон“, с радост ще я изслушам", каза още премиерът.


Кое налага най-бедната държава да купува най-скъпата възможна военна техника, попита той и допълни:


„Чух, че трябва да купим най-скъпото, което се продава на пазара. Кое налага да купим най-скъпия възможен хеликоптер, най-скъпия възможен самолет и най-скъпия изтребител? Ние, когато провеждаме търгове и обществени поръчки за дружества и организации – едни купуват „Шкода“, други - „Дачия“, трети купуват „Фолксваген“. Не се хвърлят всички на „Мерцедес“ и „Пасат“, коментира Борисов.

Има и друг тип самолети, друг тип бронетранспортьори, които струват много по-малко пари. Това са 1,5 млрд. без въоръжението по тях, каза премиерът.

Положихме къртовски усилия Балканите да бъдат приоритет на ЕК.Това е факт, има го, заяви също така Борисов.

България води такава политика, че с всеки от съседите ни да може да си кажем само добри думи, каза премиерът. „Благодарение на нашата много прагматична, много твърдо приятелска политика ние имаме нулев натиск на българо-турската граница. Може да видите от Гърция какво става там и в момента. Ние – спазват дословно нашата уговорка... И този въпрос, който най плашеше българите, ние го решихме и то по най-добрия, прагматичен и добронамерен начин“ каза още Борисов.

На въпрос как е постигнал такива добри взаимоотношения с европейските лидери Бойко Борисов посочи: „Има една рецепта и тя се казва дисциплина, както в училище, така и в университета трябва да си напишеш домашното и да си научиш урока“. „Спазваме Маастрихтските критерии и сме винаги в тройката на Европа. Даже тази година бюджетът ни беше на излишък, виждате колко започна да се работи по „Струма“, „Хемус“, ж.п. линиите. Парите ни трябват да кофинансираме европейските проекти“, заяви той.

Парите за общините са давани целево и по искане на кметовете, каза още Борисов . „Дали сме били пари за смесените райони. За радост или за беда, огромната част от кметовете са от ГЕРБ, другите са от ДПС и тук-таме има някой от БСП“, коментира Борисов обвиненията на БСП, че правителството отпуска пари общини с кметове от ГЕРБ и ДПС. Той заяви, че тези пари целево са давани за улици, за детски градини, за канализация, за чешми и водоснабдяване, за обредни домове, за спортни площадки, за саниране на училища. „Те са по искане на кметове, по искане на партии. Ние сме минали, разгледали – неотложно е трябвало да бъдат направени и сме ги направили“, обясни Борисов.

Премиерът заяви също така, че в ситуация на криза като тази с отвлечения Адриан нацията трябва да се консолидира. „Така показваме като нация, че сме силни и единни и не можем да бъдем уплашени. Така е във Великобритания, във Франция. След терористичен акт там никой не търси политическа отговорност от управляващите. Година и половина ни струваше да хванем и да вкараме в затвора „Наглите”. Навсякъде в света има отвличания. Престъпниците също гледат телевизия”, обясни Бойко Борисов и призова полицията да бъде оставена да си свърши работата.