Глобалната икономическа активност се покачва след безпрецедентен спад тази година поради пандемията от коронавирус, но втора голяма вълна на вирусни инфекции може да предизвика по-големи щети.
Това предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, съобщава Ройтерс.
Според нея било преждевременно да се започне изтегляне на все още необходимите фискални подкрепи и мрежи за безопасност поради настоящите високи нива на икономическа несигурност.
"Все още не сме вън от опасност", предупреди тя в интернет блог послание, публикувано преди съботната виртуална среща на министрите на финансите и управителите на централните банки от Г-20 - групата на 20-те най-големи световни икономики.
През юни МВФ намали допълнително прогнозите си за глобалната икономика за 2020 г., като вече очаква свиване на световния БВП с 4,9%, последван от по-слабо възстановяване през 2021 година.
Кристалина Георгиева посочи в своя блог, че фискалните мерки за 11 трилиона долара от страна на членовете на Г-20 и от други държави, както и масовите ликвидни инжекции от страна на редица водещи централни банки са успели да поставят дъно на световния икономически спад.
Въпреки това се таят опасности, отбеляза шефът на МВФ, включително голяма нова вълна от коронавирусни инфекции, разтеглени (завишени) оценки на финансовите активи, силно променливи цени на суровините, повишаване на протекционизма и политическа нестабилност, предаде БНР.
Някои страни загубиха повече работни места през март и април, отколкото бяха създадени след края на глобалната финансова криза през 2008 г. и много от тези работни места никога няма да се върнат, посочи Кристалина Георгиева.
Според нея загубата на работни места, фалити и преструктуриране на индустрията биха могли да представляват значителни предизвикателства за финансовия сектор, включително кредитни загуби за финансовите институции и инвеститорите.
За да се гарантира стабилността, от съществено значение е постоянната координация между централните банки и подкрепа от международните финансови институции. Регулацията също така следва да подкрепя гъвкавото използване на капитала, за да поддържат кредитните линии отворени за бизнеса.
"Паричната политика трябва да остане приспособима и стимулираща когато разликите между действителния и потенциалния БВП са значителни и инфлацията е под целевите нива, както е при много държави по време на тази криза“, написа Кристалина Георгиева.
В доклад до Г-20 МВФ предупреди, че нарастващият протекционизъм и подновеното търговско напрежение застрашават икономическо възстановяването от коронавирусната криза.
Слабо икономическо възстановяване само по себе си повишава шансовете за дезинфлация и продължителен период на ниски лихвени проценти, което би могло да подкопае устойчивостта на дълга и финансовата стабилност.
През 2024 г. Меркурий влиза в ретроградната си фаза за втори път в знака Стрелец. Този период ще продължи от 25 ноември до 15 декември 2024 г. За мнозин…
0 Коментара