Европейският съюз е отворен за закупуване на ваксини COVID-19, разработени в Китай и Русия, ако отговарят на определени критерии, потвърди говорителят на Европейската комисия в понеделник, съобщава "Анадолу".
Освен клинично доказаната ефективност и безопасност, блокът изисква производителите на ваксини да се вписват в "правилния бюджет" и "да разполагат с подходящи производствени мощности на територията на ЕС, така че да могат да доставят по-бързо на гражданите на ЕС", обясни Стефан Де Кирсмакер.
"Ако компаниите смятат, че могат да изпълнят тези критерии, те могат да се свържат с Европейската комисия", добави говорителят.
Европейската агенция по медицина и разработчиците на руските ваксини Sputnik V са "в контакт", но "на този етап не е отправено искане за разрешение за пускане на пазара".
ЕС, който е с население от 450 милиона, подписа предварителни споразумения за покупка с шест производители на ваксини - Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CureVac, Johnson&Johnson и Sanofi/GlaxoSmithKline - за закупуване на около 2,3 милиарда дози ваксини.
Блокът очаква да получи до 600 милиона дози до края на септември от производителите Pfizer/BioNTech, Moderna и Johnson&Johnson.
AstraZeneca също обяви в неделя, че ще достави 40 милиона първото тримесечие на годината.
Стратегията на ЕК за ваксини предполага, че държавите-членки на ЕС ще имунизират поне 70% от възрастното население до лятото.
Обвинявайки ЕС за бавното пускане на ваксините, през януари унгарското правителство подписа договори за закупуване на 2 милиона дози руски Sputnik V и 5 милиона от китайски, произведени от Sinopharm.
Унгария стана първата държава от ЕС, която даде лиценз и за двете ваксини COVID-19.
При липса на разрешение на регулатора на ЕС, Националният институт по фармация и хранене на Унгария даде разрешение за спешна употреба за начален период от шест месеца.
Европейската комисия представи в петък механизъм за прозрачност и разрешение за коронавирусни ваксини, произведени в страни от ЕС.
Съгласно новите правила, преди да дадат разрешение за износ, държавите-членки ще трябва да уведомят Европейската комисия дали фармацевтична компания е доставила своевременно ваксините в рамките на блока.
0 Коментара